Konec mýtu o zdravé dávce alkoholu. Mozku škodí víno i pivo, zjistili vědci

Magazín Magazín
20. 5. 2021 16:32
Jakákoliv dávka alkoholu je pro mozek nebezpečná, i "mírné" pití má negativní vliv na téměř všechny jeho části. Studie, které se účastnilo přes 25 tisíc Britů, odhalila, že občasné pití je spojené s úbytkem šedé hmoty mozkové.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Závěry studie, která ještě musí projít oponenturou, by se daly shrnout do jedné věty: Čím více pijete, tím hůře je na tom váš mozek.

"Neexistuje žádná minimální dávka alkoholu. Dříve se mělo za to, že pití poškozuje jen určité oblasti mozku, ale teď se zdá, že alkohol zasahuje prakticky celý tento orgán," uvedla podle deníku The Guardian hlavní autorka výzkumu Anya Topiwalaová z Oxfordské univerzity.

Vědci analyzovali 25 378 lidí a jejich zdravotní data z britské biobanky a snažili se odhalit faktory, jež u některých vedou k rozvoji nemocí, zatímco u jiných nikoli. Zkoumali věk, pohlaví, vzdělání, velikost a stav mozku ze snímků magnetické rezonance, informace o návštěvách nemocnice, testy paměti a také míru konzumace alkoholu. 

Výsledky jsou podle nich překvapující, protože pití alkoholu se podle nich podílí 0,8 procenta na úbytku šedé hmoty. To se může zdát jako malé číslo, ale je to například čtyřikrát více než kouření nebo vysoké BMI (body mass index, pozn. red.), uvedla Topiwalaová.

Studie rovněž popírá dřívější výzkumy, podle kterých malá dávka vína je zdraví prospěšná. Podle nových závěrů je jedno, zda je alkohol konzumován v podobě piva, vína, či destilátu, pro mozek je stejně škodlivý.

"Ve velkém měřítku se tyto účinky zdají být malé," komentoval Colin Angus z Sheffieldské univerzity závěry výzkumu, které považuje za přesvědčivé. Je podle něj nutné se zaměřit na další bádání, které odhalí, jak konzumace alkoholu ovlivňuje vznik a rozvoj mozkových onemocnění, například Alzheimerovy choroby.

Mohlo by vás zajímat: Češi se topí v alkoholu, pivo se často podceňuje

Jedinou možností, jak snížit spotřebu alkoholu, je celospolečenská diskuze podobná té, která probíhala u kouření, míní adiktolog Aleš Kuda. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy