Koleda, nebo relax? Napište, jak prožíváte Velikonoce

Domácí Domácí
8. 4. 2012 12:00
Anketa na Facebooku: Potrpíte si na tradicích, nebo velikonoční svátky neřešíte?
Foto: Reuters

Praha - Velikonoce jsou svátky příchodu jara, k nimž se váže řada zvyklostí. Nejtypičtějším symbolem je velikonoční pomlázka, vyrobená zpravidla z vrbových proutků, opentlená barevnými mašlemi.

S ní pak na Boží hod velikonoční chlapci šlehají děvčata, což má symbolizovat předání svěžesti a mládí jarních proutků.

Na oplátku dávají chlapcům zdobená vajíčka, pentle nebo i další malé odměny. V některých krajích se na koledě dokonce chlapci a děvčata střídají, nebo se pomlázka kombinuje s poléváním vodou.

Tradičními velikonoční činností je také pečení, kde klasickou pochutinou je mazanec a pečený beránek.

Mnozí na Velikonoce zkrášlují svoje domovy dekoracemi, vystavují vajíčka, zajíčky a barevné pentle, a oslavují tak příchod jara.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy