Koleda, nebo relax? Napište, jak prožíváte Velikonoce

Domácí Domácí
8. 4. 2012 12:00
Anketa na Facebooku: Potrpíte si na tradicích, nebo velikonoční svátky neřešíte?
Foto: Reuters

Praha - Velikonoce jsou svátky příchodu jara, k nimž se váže řada zvyklostí. Nejtypičtějším symbolem je velikonoční pomlázka, vyrobená zpravidla z vrbových proutků, opentlená barevnými mašlemi.

S ní pak na Boží hod velikonoční chlapci šlehají děvčata, což má symbolizovat předání svěžesti a mládí jarních proutků.

Na oplátku dávají chlapcům zdobená vajíčka, pentle nebo i další malé odměny. V některých krajích se na koledě dokonce chlapci a děvčata střídají, nebo se pomlázka kombinuje s poléváním vodou.

Tradičními velikonoční činností je také pečení, kde klasickou pochutinou je mazanec a pečený beránek.

Mnozí na Velikonoce zkrášlují svoje domovy dekoracemi, vystavují vajíčka, zajíčky a barevné pentle, a oslavují tak příchod jara.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy