Jak zjistíte, že vaše kočka je psychopat? Vědkyně na to sestavily zvláštní test

Magazín Magazín
9. 12. 2021 9:16
Majitelé koček svým čtyřnohým společníkům často musí tolerovat řadu nešvarů - od nečekaných útoků na citlivé partie přes neodbytné mňoukání v nejméně vhodnou denní dobu až po ničení vybavení bytu. Britské vědkyně nyní přišly s dotazníkem, pomocí něhož člověk zjistí, jestli jeho domácí mazlíček není psychopat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Výzkumnice z britských vysokých škol University of Liverpool a Liverpool John Moores University sestavily dotazník psychopatie u koček, aby zjistily, jestli jejich čtyřnozí společníci netrpí poruchou osobnosti. Následně ho nechaly přes internetový formulář vyplnit 549 páníčky, aby si potvrdily, že se zkušenosti majitelů koček shodují. Na svém webu o tom píše magazín Vice.

Respondenti měli uvést, které z výroků vystihují chování jejich domácích mazlíčků. Nechyběly mezi nimi například věty typu "Moje kočka hlasitě mňouká, přestože k tomu zjevně nemá žádný důvod." nebo "Moje kočka bezdůvodně pobíhá po domácnosti." Důležitým signálem případných psychopatických sklonů pak byla kladná odpověď na výrok: "Moje kočka provedla neplechu, ale vůbec se netváří provinile."

Vědkyně při tvorbě dotazníku vycházely ze škály psychopatických rysů osobnosti, která se běžně používá při diagnostice u lidí. Jejím základem jsou tři vlastnosti - odvaha, nedostatek empatie a absence zábran. K těmto charakteristikám pak odbornice na základě vyplněných dotazníků přidaly ještě nepřátelský vztah k lidem a nevraživost vůči jiným zvířatům.

"Některé z nás se běžně zabývají primáty, některé hlodavci a některé psychopaty mezi lidmi. Všechny ale zároveň patříme k bláznivým milovnicím koček, a tak jsme se rozhodly spojit síly, abychom zjistily, co jsou naši miláčci skutečně zač," přiblížila za tým Minna Lyonsová, která svému kocourovi Axelovi v rámci studie nechala aplikovat zařízení pro sledování pohybu.

"Axel je neuvěřitelně drzý. Vůbec se nezdráhá vloupat sousedům do jejich domácností, garáží i aut, jen aby tam mohl ukrást nějaké jídlo," prozradila Lyonsová. "Můj kocour Gumball měl zase vysoké skóre z hlediska nedostatku empatie. Dovede si totiž poměrně hlasitě vynucovat pozornost, někdy vyhledává blízkost, jindy bývá zase dost vznětlivý," svěřila se další z výzkumnic Rebecca Evansová.

Psychopatické rysy osobnosti lze podle vědkyň s nejvyšší pravděpodobností pozorovat u většiny domácích koček. Jejich předkové žijící v divočině totiž v dřívějších dobách potřebovali značnou dávku dravosti, aby si sami zajistili potravu a uchránili vlastní tlupu i teritorium. V malých městských bytech, kde zvířata pravidelně dostávají přísun granulí a jiných laskomin, ovšem útoky na člověka či další zvířecí členy domácnosti bývají neopodstatněné.

Mohlo by vás zajímat: Kočku hajzlíka jsem zatím nepoznala, moje kočky umí i aportovat, říká kočičí psycholožka

Neumím si představit, že by kočka seděla doma, brousila si drápy a přemýšlela, co svému pánovi provede, říká Kateřina Štiblická. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy