Klokan se lekl a napadl politika. Lidi zajímalo jediné

ČTK ČTK
17. 5. 2013 14:55
Politikova zranění veřejnost nezajímala, měla ale strach o klokana

Canberra - Australský politik Shane Rattenbury překvapil při ranním běhu předměstím australské metropole Canberry pasoucího se klokana. Všiml si ho prý na poslední chvíli a zaskočené zvíře na Rattenburyho zaútočilo a poškrábalo mu nohu. Veřejnost ale zajímal především zdravotní stav vačnatce.

"Oba jsme byli zaskočeni a je-li klokan vylekaný, zaútočí. Snažil se utéct, avšak narazil na mne a zabořil své drápy do mé nohy," popsal situaci Rattenbury.

Klokan měřící asi 1,4 metru ho prý srazil k zemi a silnýma zadníma nohama zasáhl běžcovu levou nohu. Tu druhou si poslanec odřel pádem na chodník.

Jeden z chodců si všiml, že je Rattenbury zraněn a zavezl ho domů. Matka ho pak dopravila do nemocnice, kde ho ošetřili a dali mu protitetanovou injekci. Později Rattenbury přikulhal na schůzi canberrského parlamentu a divil se, že mnoho lidí, kteří se o případu mezitím dověděli, zajímá spíše osud klokanův než jeho.

Politik: Ujišťuji, že klokan je v pořádku

"Ujišťuji všechny, že ten klokan je v pořádku. Naposledy jsem ho viděl, jak docela spokojeně odskákal," prohlásil.

Klokani jsou národním symbolem Austrálie a stejně jako emu je lze na venkovských farmách běžně spatřit. V Canbeře, známé podle agentury Reuters nejen parky, ale také divokou přírodou, jich žije několik tisíc a není výjimkou, že zejména v době, kdy neprší, se pasou na předměstích. Parlament metropole kvůli tomu musel sáhnout ke kontroverznímu řízenému odstřelu.

Rattenbury je členem strany Zelení, ale přesto souhlasil s tím, že počet klokanů v blízkosti Canberry je třeba kontrolovat. Jeho čtvrteční srážka ho ke změně názoru jistě nepřiměje.

"Klokani tu nemají nepřátele a jejich přemnožení má škodlivý vliv na zbytek ekosystému. Zelení nejsou proti odstřelu. Máme tady v Canbeře štěstí, že žijeme v sousedství klokanů, avšak já dávám přednost vidět je z trochu větší vzdálenosti," sdělil politik.

Veterinářka Karen Vickersová se domnívá, že klokani pronikají do obydlených částí předměstí kvůli šťavnatější trávě, již nalézají na kropených trávnících. "Zdá se, že vylekali jeden druhého a že Shane z toho vyšel hůř. Opravdu nehrozí, že na nás klokani budou útočit," řekla rozhlasu.

 

Právě se děje

Další zprávy