Kam mizí elektrošrot? Greenpeace vyhlásilo pátrání

Pavel Baroch
17. 3. 2008 10:14
I Češi musí více třídit, jinak přijde trest z Bruselu

Praha/Amsterdam - Většina vysloužilých počítačů, televizí nebo elektrických hraček mizí neznámo kam.

Z aktuální studie mezinárodní organizace Greenpeace, která mapovala osud elektrošrotu po celém světě, vyplývá, že dokonce i v Evropské unii, kde platí přísná pravidla pro nakládání s odpadem, chybějí informace o 75 procentech vysloužilých elektrozařízení. Ve Spojených státech je to dokonce více než 80 procent.

"Část 'ztraceného' odpadu může být poschovávaná na půdách a garážích, většina je však buď uložena či spálena spolu se směsným odpadem nebo vyvezena - často nelegálně - na skládky v Africe nebo v Asii," okomentovala studii mluvčí české pobočky Greenpeace Lenka Boráková. 

Nebezpečí pro recyklační pracovníky

Kromě toho, že chemické látky z elektrošrotu zamořují půdu či vodu, ohrožují též lidi, kteří v chudých zemích odpad zpracovávají.

Foto: Greenpeace / Natalie Behring

"Pracovníci na asijských skládkách jsou vystaveni koktejlu toxických chemikálií, když výrobky rozlamují na části a dále zpracovávají. Navíc tyto látky znečišťují půdu, vodu i vzduch i v okolí," podotkl Martin Hojsík z Greenpeace International.

Organizace uvedla, že v rozvojových zemích je skoro nemožné odhadnout celkové množství elektronického odpadu, který se vyhne řádnému zpracování.

"Dostupné informace z Indie uvádějí, že až 99 procent místního i dovezeného odpadu, tedy 143 tisíc tun ročně, směřuje mimo oficiální zpracovatele nebo je jednoduše vyhozeno na skládku," konstatovala Lenka Boráková z pražské kanceláře Greenpeace.

Pouze 10 procent putuje na recyklaci

Organizace uvedla, že podle údajů čtyř výrobců stolních počítačů, kteří zavedli systém sběru a recyklace, pouze deset procent výrobků jejich vlastní značky bylo skutečně recyklováno. Údaje pro mobilní telefony jsou ještě méně příznivé: Recyklovány byla pouze dvě až tři procenta.

"Skutečnost je taková, že nemůžeme s jistotou říci, co se děje s elektronickým odpadem v okamžiku, kdy se vyhne řádnému zpracování," konstatoval Martin Hojsík z centrály Greenpeace v Amsterdamu.

Foto: Ondřej Besperát

Dodal, že výrobci by měli postupně odstraňovat jedovaté látky ze svých výrobků a aktivně se podílet na recyklaci.

Češi zatím třídí málo

V třídění a recyklaci elektronického odpadu má značné rezervy i Česko.

Aby republika splnila svůj závazek vůči Evropské unii a nečekaly ji sankce, musí letos výrazně zvýšit třídění starých televizorů či počítačů. Každý občan musí v průměru vytřídit minimálně čtyři kilogramy vysloužilých elektrozařízení, loni to přitom bylo jen přibližně 2,5 kilogramu.

A to se Češi v třídění elektroodpadu za poslední roky výrazně "polepšili". "Rok 2007 přinesl celkový nárůst sběru o 46 procent, ale letos musí být tato křivka ještě strmější," řekl Jan Vrba ze společnosti Asekol, jedné z firem, která organizuje sběr elektrošrotu.

Vrba uvedl, že Asekol chce například zvýšit počet míst, kde bude možné vysloužilé elektrospotřebiče odevzdat nebo více spolupracovat s radnicemi a prodejci elektroniky.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy