Kam mizí elektrošrot? Greenpeace vyhlásilo pátrání

Pavel Baroch
17. 3. 2008 10:14
I Češi musí více třídit, jinak přijde trest z Bruselu

Praha/Amsterdam - Většina vysloužilých počítačů, televizí nebo elektrických hraček mizí neznámo kam.

Z aktuální studie mezinárodní organizace Greenpeace, která mapovala osud elektrošrotu po celém světě, vyplývá, že dokonce i v Evropské unii, kde platí přísná pravidla pro nakládání s odpadem, chybějí informace o 75 procentech vysloužilých elektrozařízení. Ve Spojených státech je to dokonce více než 80 procent.

"Část 'ztraceného' odpadu může být poschovávaná na půdách a garážích, většina je však buď uložena či spálena spolu se směsným odpadem nebo vyvezena - často nelegálně - na skládky v Africe nebo v Asii," okomentovala studii mluvčí české pobočky Greenpeace Lenka Boráková. 

Nebezpečí pro recyklační pracovníky

Kromě toho, že chemické látky z elektrošrotu zamořují půdu či vodu, ohrožují též lidi, kteří v chudých zemích odpad zpracovávají.

Foto: Greenpeace / Natalie Behring

"Pracovníci na asijských skládkách jsou vystaveni koktejlu toxických chemikálií, když výrobky rozlamují na části a dále zpracovávají. Navíc tyto látky znečišťují půdu, vodu i vzduch i v okolí," podotkl Martin Hojsík z Greenpeace International.

Organizace uvedla, že v rozvojových zemích je skoro nemožné odhadnout celkové množství elektronického odpadu, který se vyhne řádnému zpracování.

"Dostupné informace z Indie uvádějí, že až 99 procent místního i dovezeného odpadu, tedy 143 tisíc tun ročně, směřuje mimo oficiální zpracovatele nebo je jednoduše vyhozeno na skládku," konstatovala Lenka Boráková z pražské kanceláře Greenpeace.

Pouze 10 procent putuje na recyklaci

Organizace uvedla, že podle údajů čtyř výrobců stolních počítačů, kteří zavedli systém sběru a recyklace, pouze deset procent výrobků jejich vlastní značky bylo skutečně recyklováno. Údaje pro mobilní telefony jsou ještě méně příznivé: Recyklovány byla pouze dvě až tři procenta.

"Skutečnost je taková, že nemůžeme s jistotou říci, co se děje s elektronickým odpadem v okamžiku, kdy se vyhne řádnému zpracování," konstatoval Martin Hojsík z centrály Greenpeace v Amsterdamu.

Foto: Ondřej Besperát

Dodal, že výrobci by měli postupně odstraňovat jedovaté látky ze svých výrobků a aktivně se podílet na recyklaci.

Češi zatím třídí málo

V třídění a recyklaci elektronického odpadu má značné rezervy i Česko.

Aby republika splnila svůj závazek vůči Evropské unii a nečekaly ji sankce, musí letos výrazně zvýšit třídění starých televizorů či počítačů. Každý občan musí v průměru vytřídit minimálně čtyři kilogramy vysloužilých elektrozařízení, loni to přitom bylo jen přibližně 2,5 kilogramu.

A to se Češi v třídění elektroodpadu za poslední roky výrazně "polepšili". "Rok 2007 přinesl celkový nárůst sběru o 46 procent, ale letos musí být tato křivka ještě strmější," řekl Jan Vrba ze společnosti Asekol, jedné z firem, která organizuje sběr elektrošrotu.

Vrba uvedl, že Asekol chce například zvýšit počet míst, kde bude možné vysloužilé elektrospotřebiče odevzdat nebo více spolupracovat s radnicemi a prodejci elektroniky.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy