„Jsi úžasná máma.“ Chobotnice se na pláži snažila o nevídanou věc

Video Video
19. 6. 2021 13:28
Australská mořská bioložka se stala začátkem června svědkem výjimečné události. Na pláži na melbournském předměstí McCrae uviděla plastový válec. K jejímu překvapení se v něm skrývala chobotnice s nakladenými vejci. Sheree Marrisová trubku zvedla, aby ji vrátila zpět do moře, samice chobotnice ale vylezla a začala sama tlačit své hnízdo do oceánu.
Australská bioložka se stala svědkem výjimečné události. Na pláži uviděla plastový válec. V něm se ukrývala chobotnice s vejci. | Video: Reuters

"Snažila se chránit svá vajíčka, která visela jako malé bílé lustry ze střechy jejích provizorních jeslí," řekla Marrisová. Bioložka uvedla, že nakonec zatáhla trubku do vody a stabilizovala ji, aby se nepřevrátila a nevyplavala znovu na břeh.

"Byla to jedna z nejpozoruhodnějších věcí, které jsem kdy viděla," dodala. Na videu je slyšet Marrisovou, jak hlavonožci říká: "Jsi úžasná máma." Podle bioložky se jednalo o chobotnici bledou. Ta se obvykle vyskytuje pouze u chladnějšího pobřeží jižní Austrálie.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy