Tokio - Japonská velrybářská flotila v neděli opět vyrazila na moře. Teď má ale nový cíl - keporkaka. Tak se nazývá velryba hrbatá.
"Osm tisíc tun těžká Nisshin Maru, vlajková loď flotily, opustila přístav Shimonoseki v nedělní poledne obklopena dalšími velrybářskými loděmi," tvrdí aktivisté z hnutí Greenpeace. "Očekáváme, že další lodě je budou brzy následovat."
Vrchní představitelé japonského rybolovu přitom zatím oficiálně nepotvrdili, že se flotila dala do pohybu.
Zelená loď jede vyjednávat
Podle Japonců patří lov velryb mezi jejich tradice. Sice od nich v roce 1986 upustilo v souladu s mezinárodním moratoriem, jenže hned rok poté už Japonci začali lovit znovu. Oficiálně z vědeckých důvodů.
Greenpeace nyní poslali svou loď Esperanza, aby se střetla s japonskou velrybářskou flotilou a požádala o její okamžitý návrat domů.
Pokud posádka Esperanzy se svým požadavkem neuspěje, bude zelená loď na protest proti lovu pronásledovat japonské rybáře až do jižních vod.
"Lov pro vědecké účely je čistě komerční záležitost v přestrojení. Japonské vládě jde pouze o restart komerčního lovu," řekl pro Reuters telefonicky z paluby Esperanzy Karli Thomas, vedoucí expedice. "Pro komerční lov velryb stále existuje moratorium, a to je nutné pořád prosazovat a připomínat."
Na mušce jsou keporkaci a myšoci
Podle Greenpeace to má nyní být největší lov od vyhlášení moratoria na komerční velrybaření. Japonci na něm mají do začátku příštího roku ulovit více než tisíc velryb, tvrdí.
Mezi ulovenými velrybami se má objevit i padesát plejtváků myšoků, které červená knihovna řadí mezi ohrožené druhy, a padesát keporkaků, kteří jsou oblíbení mezi přírodovědci pro svou charakteristickou siluetu a typické skoky nad hladinu.
Úlovek doplní jiné druhy plejtváků, kterých je teď podle Japonců v mořích a oceánech dostatek.
Vyplutí velrybářů bylo naplánováno už na čtvrtek 15. listopadu, ale vláda jej odsunula na neděli, tak aby zabránila případným sporům s americkým prezidentem Georgem W. Bushem, který navštívil japonského premiéra Yasuo Fukudu v pátek.