Japonci vyšlechtili průsvitnou žábu

bh
3. 10. 2007 15:15
Skokan-superalbín míří do škol
Foto: Reuters

Tokio - Pitvání žab v hodinách biologie, při němž mnohým studentům běhal mráz po zádech, je odzvoněno.

Alespoň podle japonských vědců. Ti se totiž chystají patentovat žábu, kterou vyšlechtili křížením dvou albínských druhů skokana japonského (Rana japonica). Výsledek? Nová žába je průsvitná.

"Můžete pozorovat orgány po celou dobu jejího života, aniž byste ji museli pitvat," citovala agentura AFP profesora Masajukiho Sumidu z univerzity v Hirošimě.

Žába je přitom průsvitná ve všech vývojových stádiích, tedy ještě jako pulec.

"Průsvitné žáby budou užitečné především v laboratořích, protože pak je jednodušší a levnější pozorovat postup rakoviny, růst a stárnutí orgánů nebo účinek léků," domnívá se japonský vědec.

Po průsvitných žábách slibují vědci z Hirošimy žáby svítící a lepivé...
Po průsvitných žábách slibují vědci z Hirošimy žáby svítící a lepivé... | Foto: Reuters

Podle Sumidy nebude možné průsvitnou žábu jednoduše okopírovat jako jiné patenty a prodávat ji pod cenou. Potomci průsvitné žáby totiž transparentnost kůže opět ztrácejí. Za každého obojživelníka tak bude muset zájemce zaplatit.

Žába místo baterky?

Sumidův tým z Ústavu pro biologii obojživelníků se ale nechce zastavit u pouhé eugeniky, kterou průsvitný skokan vznikl. V budoucnu Japonci plánují genetickou mutaci žab.

Pomocí chemických látek a genové manipulace by tak mohly vzniknout žáby, které by svítily, vylučovaly z povrchu těla halucinogenní drogy, repelenty nebo dokonce lepidla.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy