Tokio - Pitvání žab v hodinách biologie, při němž mnohým studentům běhal mráz po zádech, je odzvoněno.
Alespoň podle japonských vědců. Ti se totiž chystají patentovat žábu, kterou vyšlechtili křížením dvou albínských druhů skokana japonského (Rana japonica). Výsledek? Nová žába je průsvitná.
"Můžete pozorovat orgány po celou dobu jejího života, aniž byste ji museli pitvat," citovala agentura AFP profesora Masajukiho Sumidu z univerzity v Hirošimě.
Žába je přitom průsvitná ve všech vývojových stádiích, tedy ještě jako pulec.
"Průsvitné žáby budou užitečné především v laboratořích, protože pak je jednodušší a levnější pozorovat postup rakoviny, růst a stárnutí orgánů nebo účinek léků," domnívá se japonský vědec.
Podle Sumidy nebude možné průsvitnou žábu jednoduše okopírovat jako jiné patenty a prodávat ji pod cenou. Potomci průsvitné žáby totiž transparentnost kůže opět ztrácejí. Za každého obojživelníka tak bude muset zájemce zaplatit.
Žába místo baterky?
Sumidův tým z Ústavu pro biologii obojživelníků se ale nechce zastavit u pouhé eugeniky, kterou průsvitný skokan vznikl. V budoucnu Japonci plánují genetickou mutaci žab.
Pomocí chemických látek a genové manipulace by tak mohly vzniknout žáby, které by svítily, vylučovaly z povrchu těla halucinogenní drogy, repelenty nebo dokonce lepidla.