Japonci skupují konzervy se vzduchem na památku éry odcházejícího císaře Akihita

Magazín Magazín
25. 4. 2019 9:07
Již příští týden se v Japonsku vymění vládnoucí císař. Současného Akihita, který na trůn nastoupil v roce 1989, vystřídá jeho 59letý syn princ Naruhito. Změna panovníka je v Japonsku spojena také s nástupem nové éry, a tak si kromě řady suvenýrů včetně toaletního papíru mohou lidé koupit i speciální konzervy se vzduchem odcházející éry zvané Heisei.
Konzerva se vzduchem odcházející éry Heisei.
Konzerva se vzduchem odcházející éry Heisei. | Foto: Profimedia.cz

Malá plechovka se vzduchem připomínající třicetiletou vládu japonského císaře Akihita stojí 1080 jenů (v přepočtu zhruba 221 korun) a prodává se ve vesnici Henari, v prefektuře Gifu. Vesnice totiž využívá stejný kandži symbol (znakový systém zápisu japonštiny, pozn. red.) jako končící éra současného císaře, píše britský deník The Telegraph.  

Dosluhujícího 85letého monarchu nahradí již příští úterý jeho prvorozený syn Naruhito. Akihito je po 200 letech prvním japonským monarchou, který dobrovolně abdikuje. S nástupem jeho syna v Japonsku začne nová éra pojmenovaná Reiwa, značící nádhernou harmonii. 

Výměna císařů je spojena s řadou nezbytných rituálů i desetidenním volnem, začínajícím v sobotu. To navazuje na tradiční Zlatý týden, kdy Japonci slaví řadu svátků.

Císař Akihito a jeho žena Mičiko.
Císař Akihito a jeho žena Mičiko. | Foto: Reuters

Abdikaci císaře Akihita a nástup jeho syna Naruhita využila také řada podnikatelů. Na trhu jsou kromě již zmiňované plechovky dostupné i další neobvyklé suvenýry, jako je toaletní papír, chipsy se zlatem nebo obří hamburger. 

Císař Akihito a jeho žena Mičiko musí absolvovat nejméně jedenáct různých rituálů před předáním vlády synovi. Monarcha oznámil svou abdikaci před třemi lety, odůvodnil ji tím, že se kvůli svému vysokému věku obává, že by nedokázal zvládat své povinnosti. 

Japonská vláda proto musela upravit legislativu tak, aby se Naruhito mohl stát následníkem japonského trůnu. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy