Japonci skupují konzervy se vzduchem na památku éry odcházejícího císaře Akihita

Magazín Magazín
25. 4. 2019 9:07
Již příští týden se v Japonsku vymění vládnoucí císař. Současného Akihita, který na trůn nastoupil v roce 1989, vystřídá jeho 59letý syn princ Naruhito. Změna panovníka je v Japonsku spojena také s nástupem nové éry, a tak si kromě řady suvenýrů včetně toaletního papíru mohou lidé koupit i speciální konzervy se vzduchem odcházející éry zvané Heisei.
Konzerva se vzduchem odcházející éry Heisei.
Konzerva se vzduchem odcházející éry Heisei. | Foto: Profimedia.cz

Malá plechovka se vzduchem připomínající třicetiletou vládu japonského císaře Akihita stojí 1080 jenů (v přepočtu zhruba 221 korun) a prodává se ve vesnici Henari, v prefektuře Gifu. Vesnice totiž využívá stejný kandži symbol (znakový systém zápisu japonštiny, pozn. red.) jako končící éra současného císaře, píše britský deník The Telegraph.  

Dosluhujícího 85letého monarchu nahradí již příští úterý jeho prvorozený syn Naruhito. Akihito je po 200 letech prvním japonským monarchou, který dobrovolně abdikuje. S nástupem jeho syna v Japonsku začne nová éra pojmenovaná Reiwa, značící nádhernou harmonii. 

Výměna císařů je spojena s řadou nezbytných rituálů i desetidenním volnem, začínajícím v sobotu. To navazuje na tradiční Zlatý týden, kdy Japonci slaví řadu svátků.

Císař Akihito a jeho žena Mičiko.
Císař Akihito a jeho žena Mičiko. | Foto: Reuters

Abdikaci císaře Akihita a nástup jeho syna Naruhita využila také řada podnikatelů. Na trhu jsou kromě již zmiňované plechovky dostupné i další neobvyklé suvenýry, jako je toaletní papír, chipsy se zlatem nebo obří hamburger. 

Císař Akihito a jeho žena Mičiko musí absolvovat nejméně jedenáct různých rituálů před předáním vlády synovi. Monarcha oznámil svou abdikaci před třemi lety, odůvodnil ji tím, že se kvůli svému vysokému věku obává, že by nedokázal zvládat své povinnosti. 

Japonská vláda proto musela upravit legislativu tak, aby se Naruhito mohl stát následníkem japonského trůnu. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy