Materiál není nejdůležitější
Profilový systém, izolační zasklení a kvalitní kování jsou prvky, na kterých přímo závisí vlastnosti a funkčnost oken a dveří. Podcenit jejich výběr se nevyplatí.
RADA č. 1: Okna vybírejte podle toho, kde mají sloužit. Tepelná izolace je jen jednou z důležitých vlastností, věnujte pozornost i ochraně před hlukem a bezpečnosti.
Izolační zasklení tvoří většinu plochy oken a má zásadní vliv na tepelně izolační vlastnosti, ale také na útlum hluku nebo ochranu před rozbitím. Profily rámů a křídel musí být dostatečně tvarově stálé, aby unesly značnou váhu izolačního zasklení. Kování, kterým jsou rámy a křídla osazené by mělo být dimenzováno tak, aby dokázalo zajistit bezproblémovou funkčnost a bezpečnost oken. Musí být snadno seřiditelné, protože pouze správně seřízená okna mohou dobře izolovat.
RADA č. 2: Izolační vlastnosti oken prakticky nezávisí materiálu okenních rámů a křídel.
Moderní okna z plastu, dřeva, dřevohliníku i hliníku mají prakticky srovnatelné izolační vlastnosti. Zlidovělé mýty o "plastových oknech, která nedýchají", jsou úplně mimo. "Moderní okna byt utěsní, vzduch a s ním i vzdušná vlhkost nemá kudy samovolně unikat. Stará okna, kterými táhlo, vlastně "dýchala" a většinou nebylo třeba v zimě větrat, aby z bytu odešla přebytečná vlhkost. Po výměně oken je třeba především se naučit správně větrat," říká Ing. J. Korbelář technický manažer VEKRA OKNA. Platí to jak v případě plastových oken, tak všech ostatních typů moderních oken. Pokud dům není vybaven rekuperací, která se bez ztráty tepla zbaví vlhkosti, je třeba používat odsavače par a efektivně větrat, a to i v zimě.
RADA č. 3: Po výměně oken optimálně nastavte interiérovou teplotu a naučte se správně větrat. V zimě větrejte krátce, ale intenzivně, aby odešla vlhkost, ale neprochladily se stěny a zařízení, větrat v zimě ventilací není vhodné.
Výhody a nevýhody jednotlivých materiálů
Plastová okna poskytují dobrý poměr cena - kvalita. Jejich velkou výhodou je, že nepotřebují žádnou speciální péči o povrch, stačí je jen pravidelně mýt. "Při šetrném zacházení a péči o kování budou sloužit desítky let," dodává Ing Korbelář z VEKRY. Při mechanickém poškození ale není snadná oprava.
Čtěte také: Velký průvodce materiály oken
RADA č. 4: Plastová okna musí mít uvnitř plastového profilu kvalitní kovovou výztuhu, která zajistí, aby se nekroutila.
Dřevěná okna jsou krásná a hodí se prakticky všude. Jsou ideální volbou, pokud potřebujete tvarově atypické nebo velké rozměrné prvky. Nehodí se příliš tam, kde je vysoká vlhkost, jako jsou zimní zahrady pro pěstování rostlin.
RADA č. 5: Při výběru dřevěných oken se zaměřte na jejich povrchovou úpravu, ta rozhoduje o tom, jakou péči jim budete muset v budoucnu věnovat.
Hliníková okna vydrží prakticky vše, využití nacházejí především v moderních interiérech. Je možné je tónovat do prakticky do libovolné barvy.
Dřevohliníková okna ideálně spojují přírodní dřevo a odolnost hliníku. Díky hliníkovému opláštění není potřeba pečovat o jejich povrchovou úpravu.
TIP PRO VÁS: Pro víc podrobností se podívejte na Praktického Rádce
RADA č. 6: Všechna moderní okna potřebují alespoň jednou za rok promazat podle návodu od výrobce kování a prohlédnout těsnění.
Okna si pořizujeme většinou jen jednou za život a nejde o zanedbatelnou investici, proto je třeba věnovat výběru dodavatele oken dostatečnou pozornost. "Často nás kontaktují lidé, kteří si pořídili levná plastová okna neznámého původu a nyní hledají, kdo by jim poskytl servis," dodává Ing. Jiří Korbelář z VEKRY.
RADA č. 7: Chtějte vědět, kdo je skutečným výrobcem vašich oken. Nikdy nevíte, kdy budete v budoucnu potřebovat pomoc, moci se pak obrátit přímo na výrobce může být velkou výhodou.