Jako ze slavného sci-fi. Zájem o futuristické elektroletadlo je obrovský

Video Video
26. 10. 2021 11:39
Švédský start-up představil ultralehké elektroletadlo pro letecké nadšence. Futuristicky vypadající stroj Jetson One firma prodává za 92 tisíc dolarů (v přepočtu za dva miliony korun). Jeho název je inspirovaný slavným americkým sci-fi sitcomem ze 60. let Jetsonovi. V něm hlavní hrdinové létají na automobilu, který svým vzhledem nápadně připomíná dnes již reálné elektroletadlo.
Ultralehké elektroletadlo Jetson One váží necelých 90 kilogramů. | Video: Youtube/Jetson One

Švédská firma přichází s ultralehkým osobním vrtulníkem tři roky po představení prvotního prototypu. První série strojů, které firma vyrobí do roku 2022, je již vyprodaná. Další desítky kvadrokoptér společnost plánuje prodávat až během roku 2023.

Stroj, který díky konstrukci z hliníku a uhlíkových vláken váží necelých 90 kilogramů, měří na délku přibližně 2,8 metru. Jeho šířka se pohybuje kolem 2,4 metru. V kokpitu vrtulníku je zabudovaný palubní počítač a také joystick a pedály na řízení. Jetson One může maximálně dosáhnout rychlosti 100 kilometrů za hodinu.

Dolet malého vrtulníku na jedno nabití závisí na hmotnosti pilota. Průměrná doba letu se s jedním člověkem vážícím přibližně 82 kilogramů pohybuje kolem 15 minut. Čím těžší pilot bude, tím se doba letu zkracuje, uvádí jeho vývojáři.

Start-up chce zpřístupnit pilotování malých letounů širší veřejnosti. “Naší misí je, aby bylo létání dostupné pro každého,” řekl při představení nového stroje spoluzakladatel společnosti Peter Ternstorm. “Máme v úmyslu udělat z každého člověka pilota,” dodal. 

Podle českých zákonů si musí zájemci o řízení letounů, jakým je Jetson One, opatřit průkaz pilota ultralehkých letadel. Pro získání této licence je v rámci běžného výcviku předepsaných minimálně 20 letových hodin pod dohledem instruktora.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, policie vyjednává s ozbrojeným mužem

Sídlo OSN na newyorském Manhattanu bylo dnes uzavřeno kvůli patrně ozbrojenému muži před budovou. Podle videí z místa si muž zřejmě zbraní mířil na krk. Policie později uvedla, že veřejnost není v ohrožení.

Na aktuálních záběrech je vidět mnoho policejních aut v okolí sídla OSN. Před plotem u vstupu do objektu přechází podle videozáznamů muž sem a tam a patrně má přiložené ústí hlavně ke krku. Policie uvedla, že se s bělochem ve věku kolem 60 let snaží navázat dialog, uvedla agentura Reuters.

Do okolních ulic přijelo velké množství policejních aut i sanitky. Policie zároveň uvedla, že v okolí odklonila dopravu.

Incident podle nejnovějšího sdělení policie v tuto chvíli pro veřejnost nepředstavuje žádnou hrozbu.

"Nemáme absolutně žádné informace o tom, že by tato osoba byla zaměstnancem nebo bývalým zaměstnancem nebo jakýmkoliv způsobem napojena na OSN," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy