Babiš je rozčiluje a za klima chtějí stávkovat. Poznejte svět mladé generace Čechů

Magazín Magazín
9. 10. 2019 6:01
Sociální sítě jsou pro ně zábavou i drogou, politiku vnímají jako boj o moc, práce jim musí dávat smysl i slušný příjem a bydlet chtějí ve vlastním. Na prvním místě mají rodinu a přátele, třídění odpadu považují za automatickou věc a stáří si chtějí aktivně užít. Jak o světě kolem sebe přemýšlí generace Čechů narozená po roce 1995, zjistila v exkluzivním průzkumu pro Aktuálně.cz agentura Behavio.
Stávkovat za klima má podle generace Z smysl. (protest za změnu postoje v boji proti změně klimatu, 15. 3. 2019)
Stávkovat za klima má podle generace Z smysl. (protest za změnu postoje v boji proti změně klimatu, 15. 3. 2019) | Foto: Jakub Plíhal

Sociální sítě berou Češi narození po roce 1995 jako automatickou součást života a znamenají pro ně především kontakt s ostatními a zábavu. Naprostá většina z nich je na Facebooku, YouTube a Instagramu. 

Ti mladší, mezi 16. a 19. rokem, jsou ze sociálních sítí nadšenější než ti starší ve věkovém rozmezí 20 až 23 let a jsou pro ně větší zábavou. U mladších vyhrává Instagram, u starších vede zase Facebook.

Jak uvažuje generace Z?

Exkluzivní průzkum agentury Behavio, který si Aktuálně.cz nechalo vypracovat v rámci svého speciálu o generaci Z, se uskutečnil na vzorku 600 lidí ve věku 16-23 let ve dnech 12. až 15. srpna. Mezi sledovanými tématy nechyběly sociální sítě, politika, práce, bydlení, ekologie a stáří.

Pro čtvrtinu mladých Čechů sociální sítě představují drogu, pro 38 procent ztrátu času a pro 17 procent nutné zlo. Polovina z dotazovaných přiznala, že na nich tráví až příliš času. V průměru jim obětují dvě až tři hodiny denně. Téměř polovina dotazovaných tvrdí, že by měsíc bez sociálních sítí nějak zvládla a 36 procent z nich je přesvědčených, že by se bez nich na měsíc obešli snadno.

Foto: Aktuálně.cz

Polovina mladých by volila piráty a většina podporuje stávku za klima

Míra zájmu o politiku se podle průzkumu mezi mladými Čechy různí. Zatímco 39 procent z nich se o ni zajímá celkem pravidelně a další třetina alespoň před volbami, necelá třetina (28 procent) politiku naopak neřeší vůbec. O věci veřejné se více starají mladí lidé z větších obcí a s vyšším příjmem domácnosti. Polovina mladých Čechů v posledních dvou letech podepsala petici a zhruba čtvrtina se účastnila demonstrace či manifestace.

Více než dvě třetiny se při příští příležitosti určitě chystají hlasovat ve volbách do Poslanecké sněmovny a více než polovina dotazovaných by volila Českou pirátskou stranu. Většina mladých Čechů se ale shoduje v názoru, že je politika zkorumpovaná a bojuje se v ní o moc. Prezidenta Miloše Zemana i premiéra Andreje Babiše vnímá většina dotazovaných negativně.

Foto: Aktuálně.cz

Jako velký problém současnosti chápou příslušníci české generace Z klimatickou změnu. Pouze 15 procent z nich ji považuje za nafouklou bublinu a skoro dvě třetiny mladých jsou přesvědčené, že školní stávka pro klima má smysl. Přímo se do ní nicméně zapojilo jen 10 procent dotazovaných. Až 83 procent mladých Čechů však třídí odpad a výrazně rozšířené je mezi nimi i omezování plastů či ježdění hromadnou dopravou.

Polovina upřednostňuje vysoký plat, polovina smysluplnou práci

Ve vztahu k práci se generace Z dělí na dvě přibližně stejně velké skupiny. Pro první z nich (51 procent) je zásadní trávit v zaměstnání co nejméně času a pobírat vysoký plat. Až potom řeší, jestli je smysluplná. Je pro ně tedy důležité, aby to byl co nejlepší způsob obživy, nic víc od práce nečekají. Druhé skupině (47 procent) musí práce dávat smysl. Chtějí, aby měla pozitivní dopad na společnost, požadují kreativní různorodou náplň a skvělé kolegy.

Foto: Aktuálně.cz

V představě o ideálním bydlení se česká generace Z příliš neliší od jiných věkových skupin populace. Většina z ní doufá, že do 20 let bude žít ve vlastním. O bydlení v nájmu uvažuje necelá pětina z ní a kvůli bytové krizi je to reálnější scénář zejména pro mladé lidi z Prahy.

Stáří si mladí Češi spojují hlavně s nemocemi, radostí z rodiny, moudrostí, klidem a časem na koníčky. Koníčkům, cestování a dalším příjemným aktivitám by se v seniorském věku rádo věnovalo 64 procent dotazovaných. Starší část generace Z se ovšem na stáří dívá méně idylicky než ta mladší a více reflektuje negativní trendy, které se s ním pojí, jako nízké důchody a závislost na ostatních. Hned 66 procent vzorku tak uvedlo, že si na důchodový věk hodlá spořit.

Projděte si celý speciál o generaci Z včetně příběhů jejích členů a komentářů psychologů a sociologů:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy