Neviditelná Praha. Jaká voda teče z kohoutků a co vám může zachránit život

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
4. 10. 2023 11:29
Třináct let vypráví příběhy o obyčejných věcech, kterých si většina lidí ani nevšimne. Tvůrci amerického podcastu "99% Invisible" Roman Mars a Kurt Kohlstedt poukazují na zdánlivě nudné prvky veřejného prostoru a ukazují na nich genialitu městského plánování a infrastruktury. Podcast nedávno vyšel i knižně, pod názvem Neviditelné město je k mání v pražském Institutu městského plánování a rozvoje.

Kniha čtenářům přibližuje nejrůznější drobnosti, díky nimž města fungují jako dokonalý celek. Autoři se zaměřují na věci, kterých si lidé nevšimnou, protože je berou jako samozřejmost. Týká se to například inženýrských sítí, veřejného osvětlení, mobiliáře, bezpečnosti nebo svozu odpadu. Jaké zajímavosti skrývá Praha? Věděli jste například to, že kabelová síť Prahy je dlouhá jako cesta na Gibraltar a zpět nebo že pouliční osvětlení neřídí čas, ale souhvězdí? Přečtěte si 17 zajímavostí o hlavním městě.  

Foto: iStock

Osvětlení

Pouliční osvětlení snižuje kriminalitu a může vám i zachránit život. Věděli jste, že každý sloup má na sobě štítek s identifikačním číslem, který určuje přesnou polohu v mapách? Při volání o pomoc ho stačí nadiktovat záchranným složkám a ty přijedou, aniž byste udali adresu.

Stožárů a lamp je v Praze celkem na 135 tisíc a každý den se sepnou a zhasnou v trochu jiný čas. Řídí se totiž podle astrologických hodin, které mají místo čísel různá souhvězdí. Spotřeba elektřiny na osvětlení ulic stojí ročně 150 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy