Když Paříž ještě neznala Eiffelovku. Světová města byla dřív k nepoznání

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
před 22 hodinami
Představte si, jak světová města vypadala před více než sto lety – Paříž ještě neznala Eiffelovku, New York se teprve chystal vyrůst do výšky a pražské tramvaje se míjely s kočáry i prvními automobily. Bez moderního ruchu, vizuálního smogu a zástupů turistů měla tato města úplně jiný charakter. Galerie nabízí působivé srovnání.

Berlín, Německo - 1945 a 90. léta 20. století

Na začátku 20. století patřil Berlín k nejvýznamnějším světovým městům, proslulým svými vedoucími rolemi ve vědě, technologiích, umění a průmyslu. V roce 1920 město díky Zákonu o Velkém Berlíně zahrnulo okolní předměstí a jeho populace se zdvojnásobila na čtyři miliony obyvatel.

V roce 1933 Adolf Hitler převzal moc a Berlín se stal centrem nacistického Německa. Plány na přeměnu města na "Welthauptstadt Germania" se kvůli válce neuskutečnily. Během druhé světové války Berlín utrpěl těžké bombardování a po jejím skončení ho rozdělily čtyři vítězné mocnosti. V roce 1949 následovalo rozdělení Německa na západní a východní Německo, přičemž Berlín se rozdělil na západní a východní část. V roce 1961 vznikla Berlínská zeď, která izolovala Západní Berlín od východního.

Pád Berlínské zdi 9. listopadu 1989 vedl k rychlé politické změně a následnému znovusjednocení Německa 3. října 1990. Berlín se stal hlavním městem sjednoceného Německa a zahájil rozsáhlou urbanistickou proměnu. V 90. letech proběhly masivní stavební projekty, které přetvořily centrum města, včetně výstavby komerčních budov na Potsdamer Platz a obnovy Reichstagu jako sídla německého parlamentu.

 

Právě se děje

Další zprávy