Izraelský potápěč našel 900 let starý meč. Patřil křižáckému rytíři

ČTK ČTK
19. 10. 2021 10:59
Potápěč Šlomi Kacim ve vodách u izraelského pobřeží o víkendu objevil meč starý 900 let. Podle izraelské agentury pro staré památky zřejmě patřil nějakému křižáckému rytíři. Navzdory vrstvě nánosu se dochoval ve výborném stavu a až ho vědci očistí a prozkoumají, bude si ho moci prohlédnout i veřejnost.
V Izraeli objevili meč, který pravděpodobně patřil před téměř tisíciletím křižákovi. | Video: Reuters

Kacin zpozoroval na dně předměty jako úlomky keramiky a kamenných i kovových kotev. Mezi nimi ležel meč s metrovou čepelí a třiceticentimetrovým jílcem. Dostal se na povrch dna zřejmě přesunem písku. Informovala o tom izraelská agentura pro staré památky (IAA), kterou citoval deník The Jerusalem Post.

Protože se Kacin bál, že by sedimenty zbraň mohly znovu zakrýt, vyzvedl ji a obrátil se na IAA. Meč sice v průběhu času pokryl nános, ale je zřejmě ze železa. "Uchoval se ve výborném stavu, je to krásný a vzácný nález, který zjevně patřil nějakému křižáckému rytíři," sdělil Nir Distelfeld z IAA.

Ředitel agentury Eli Escosido informoval, že "až bude meč očištěn a až ho prohlédnou vědci v laboratoři, bude vystaven, aby ho mohla spatřit veřejnost". Kobi Šarvit, který vede oddělení mořské archeologie, vysvětlil, že nález pochází z pobřeží pod pohořím Karmel, z místa, které bylo odedávna využíváno jako přirozené kotviště, protože chránilo lodě za bouří.

"Zdejší podmínky sem lákaly obchodní lodě po staletí. Je tady mnoho archeologických nálezů a nedávno objevený meč je jedním z nich," přiblížil Šarvit. IAA se o místo, kde ležel meč, zajímá od června. Ukazuje se, že sem lodě připlouvaly už před čtyřmi tisíci lety a používaly ho jako přirozené kotviště.

Nález meče znamená, že lokalita byla takto využívána ještě před 900 lety. Předměty ale často zakryje písek převalující se na dně. "I nejslabší bouře písek přesune, takže se odhalí určitá část dna a jiná se zase zakryje," řekl Šarvit. Mezi Izraelci podle něj přibývá fanoušků potápění a není tedy vyloučené, že nálezů bude přibývat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, policie vyjednává s ozbrojeným mužem

Sídlo OSN na newyorském Manhattanu bylo dnes uzavřeno kvůli patrně ozbrojenému muži před budovou. Podle videí z místa si muž zřejmě zbraní mířil na krk. Policie později uvedla, že veřejnost není v ohrožení.

Na aktuálních záběrech je vidět mnoho policejních aut v okolí sídla OSN. Před plotem u vstupu do objektu přechází podle videozáznamů muž sem a tam a patrně má přiložené ústí hlavně ke krku. Policie uvedla, že se s bělochem ve věku kolem 60 let snaží navázat dialog, uvedla agentura Reuters.

Do okolních ulic přijelo velké množství policejních aut i sanitky. Policie zároveň uvedla, že v okolí odklonila dopravu.

Incident podle nejnovějšího sdělení policie v tuto chvíli pro veřejnost nepředstavuje žádnou hrozbu.

"Nemáme absolutně žádné informace o tom, že by tato osoba byla zaměstnancem nebo bývalým zaměstnancem nebo jakýmkoliv způsobem napojena na OSN," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy