Bartošovice/Glenveagh - Ve státním znaku orlice hned dvě, na hnízdě ve volné přírodě zatím žádná. Takové je Česko. V květnu se stalo skutečně poslední zemí Evropy, kde nehnízdí královský dravec - orel skalní.
Koncem minulého týdne totiž britská BBC přinesla novinu z Národního parku Glenveagh v Irsku. V jednom z hnízd se vylíhlo mládě orla skalního a je prvním v této zemi po sto, možná dvou stech letech.
Mláděti, jehož otec i matka pocházejí ze Skotska, je teď šest týdnů. "Myslíme si, že jde o samičku, ale nejsme si ještě zcela jistí. Je stále velmi malá," uvedl pro BBC Lorcan O'Toole, který je ředitelem projektu návratu orla skalního do Irska.
Povbuzení do Česka
Událost v Irsku je dobrou zprávou pro Českou republiku. Irsko se o návrat orla skalního do volné přírody snaží už od roku 2001, ochránci přírody v Česku začali loni.
A zatímco Irové vypouštějí orly vylíhnuté v sousedním Skotsku, nad vrcholky moravskoslezských Beskyd teď krouží čtyři mladí orli přivezení před rokem ze Slovenska. Ve voliéře v Bartošovicích nedaleko Nového Jičína navíc sílí nová mláďata, která se na Slovensku vylíhla před několika týdny.
Zahnízdění orlího páru a první skutečně české mládě jsou však ještě daleko. "Kolegům v Irsku už jsme poslali gratulaci," sdělil vedoucí českého projektu Petr Orel ze stanice na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích. "Jejich úspěch je pro nás povzbuzením."
V Českých zemích lidé orly skalní úplně vyhubili. Podobně tomu bylo v Irsku, kde je v průběhu 18. a 19. století vystříleli lovci trofejí a farmáři. "Jsme nesmírně rádi, že máme takové divoké zvíře zpátky v irské přírodě," prohlásil O'Toole.
Střelci však na orly skalní útočí i v současné době. Jednoho z dravců vypuštěných v Beskydech - orlici jménem Anča - postřelil neznámý lovec loni v listopadu.
Lidé ze stanice v Bartošovicích našli ptáka díky vysílačce, kterou orlům před vypuštěním připevnili. Orlice nemohla lovit a zimu proto přečkala ve voliéře. Zpátky do Beskyd se vrátila až začátkem května.
Nejdříve za tři roky
Od roku 2001 vypustili Irové už čtyřicet tři orlů skalních a celkem by jich mělo být kolem šedesáti. Český projekt je skromnější a do roku 2010 počítá s dvaceti vypuštěnými dravci.
Vypustit mladé divoké orly do volné přírody je přitom pouze začátek. Úspěšným bude projekt jedině tehdy, až ptáci v České republice zahnízdí a vyvedou mladé. A to se může stát nejdříve za tři, ale spíše čtyři roky, kdy první mláďata vypuštěná loni dospějí.
Do té doby budou sice doma v Beskydech, ale toulat se mohou po celé střední Evropě. Až v dospělosti se totiž orel skalní usadí na jednom území, často tam, kde se vylíhnul, případně, kde ho lidé vypustili do volného povětří.
Svědčí o tom čerstvé zkušenosti ze Slovenska. Z Vysokých Tater přišla v půlce května zpráva o jedné orlí samici, která sem zalétla právě z Beskyd. Ochránci přírody ji poznali podle vysílačky na zádech. Žádní jiní orli v regionu střední Evropy totiž takové nemají.
Sledujte návrat orla ve video-reportážích Aktuálně.cz
Doma by už byli mrtví, šanci mají v Česku Kdyby zůstali v hnízdě, už by nejspíš byli mrtví. Starší sourozenec by je totiž zabil. Na video se podívejte ZDE |
Exkluzivně ze Slovenska: Tady se líhnou orli V nadmořské výšce často nad tisíc metrů se na Slovensku právě líhnou orli skalní. Na video se podívejte ZDE |
Přivezli ji ze Slovenska, Češi po ní stříleli Do volné přírody se vrátila uzdravená orlice, po které v listopadu 2006 někdo vystřelil. Na video se podívejte ZDE |
Orli v roce 2006 kamerou Aktuálně.cz Podívejte se na dokument o tom, jak se zrodil projekt, který má vrátit orla skalního do České republiky. Na video se podívejte ZDE |
Orel opět v Česku. Necháme ho tady žít? První divoká mláďata velikého dravce se teď v Beskydech učí přežít. Na video se podívejte ZDE |
Král nebe má vyílačku a opět hlída Česko David, Anča, Cecilka a Babka mají u sebe vysílačky, aby je lidé mohli sledovat, a pokud to bude potřeba, budou jim pomáhat. Na video se podívejte ZDE |