Instagram ubližuje mladým, uvažují i o sebevraždě. Firma přesto chystá verzi pro děti

Magazín Magazín
16. 9. 2021 9:23
Facebook ve svém interním šetření zjistil, že jeho aplikace pro sdílení fotografií škodí značnému procentu dospívajících, nejvíce poškozuje dospívající dívky. Společnost navíc připravuje dětskou verzi Instagramu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Facebook ví, že jeho aplikace Instagram má negativní vliv na dospívající. Informuje o tom web Wall Street Journal

Deník citoval studie společnosti Facebook, které v uplynulých třech letech zkoumaly, jak Instagram ovlivňuje mladé uživatele. V jedné z interních prezentací společnosti se uvádí, že mezi dospívajícími, kteří hlásili sebevražedné myšlenky, 13 procent britských a šest procent amerických uživatelů přičítalo tento problém právě Instagramu.

"Třicet dva procent dospívajících dívek uvedlo, že když se cítily špatně kvůli svému tělu, Instagram jim jejich negativní náladu ještě zhoršil," stojí ve zprávě. Facebook také zjistil, že 14 procent chlapců v USA viní Instagram za to, že jim zhoršil pocit ze sebe sama.

Výzkumníci varovali, že stránka Explore (Prozkoumat) na Instagramu, která nabízí kurátorské příspěvky z nejrůznějších účtů, vybírá obsah, jenž může být škodlivý. Aplikace také tlačí na zveřejňování jen těch nejlepších snímků a momentek a vyvolává v lidech návyk.

Instagram pro děti

Mladí lidé a dospívající jsou klíčem k úspěchu Instagramu. Podle materiálů, které si deník Wall Street Journal prohlédl, je více než 40 procent uživatelů Instagramu ve věku 22 let a mladších. I proto Facebook vytváří verzi této aplikace pro děti mladší 13 let. 

To rovněž znepokojuje řadu amerických zákonodárců. Demokratka Lori Trahanová, členka Sněmovny reprezentantů, již déle upozorňuje na zhoršující se duševní zdraví dětí, což přičítá právě sociálním sítím.

Trahanová proto vyzvala Facebook, aby "okamžitě upustil od plánů na Instagram pro děti" a místo toho se zaměřil na ochranu stávajících mladých uživatelů. "Facebook nemá co vyvíjet další platformy sociálních médií určené výslovně pro naše děti, když se mu nedá věřit, že by udržel pořádek u svých stávajících," dodala.

Facebook se k úniku informací rozhodl veřejně nevyjadřovat, deníku The Guardian například zaslal jen odkaz na blogový příspěvek, podle kterého se zpráva Wall Street Journal "zaměřila na omezený soubor zjištění a vrhá na firmu negativní světlo".

Mohlo by vás zajímat: Děsivé útroby sociálních sítí

Sociální dilema. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Evropská komise chystá kvůli kartelovým dohodám další razie ve firmách

Evropská komise (EK) chystá další razie ve firmách, které podezírá z uzavírání kartelových dohod. V pátek to řekla místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti i hospodářskou soutěž. Kritizovala také ilegální dohody, které firmy uzavírají mezi sebou a ve kterých si vzájemně slibují, že si nebudou přetahovat zaměstnance.

Komise minulý týden provedla razii ve firmách Stora Enzo a UPM, které patří k největším producentům buničiny v Evropě, a také ve firmě Metsa Fibre, která patří do skupiny Metsa Board. Byly to první takové akce za dva roky, plány na dřívější inspekce překazila pandemie.

Firmy, u kterých má komise podezření z účasti na dalších kartelových dohodách, by měly návštěvu vyšetřovatelů očekávat už brzy, řekla Vestagerová. "A to bude jen začátek série razií, které plánujeme na příští měsíce - chápejte, že nemohu říct kdy nebo kde přesně to bude," řekla komisařka na konferenci, kterou v Římě zorganizoval italský antimonopolní úřad.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo 17 lidí

O život v pátek ráno přišlo 17 lidí a dalších devět utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva pro mimořádné události a mluvčí oblastní záchranné služby.

Informace o neštěstí, které se odehrálo v městečku Lesnoj v Rjazaňské oblasti, se od začátku rozcházely. Postupně rostl počet zraněných i mrtvých. Ministerstvo pro mimořádné události původně sdělilo, že zemřelo sedm lidí a deset utrpělo zranění, z toho jeden člověk vážná. Mimo to nebyl znám osud devíti osob. Hasiči po zlikvidování požáru z trosek zcela zničené budovy postupně vyprostili těla všech obětí, které zemřely na místě. Poslední podle agentury TASS až později odpoledne.

Předtím v popáleninovém centru oblastní metropole Rjazaně zemřel jeden z poraněných. Podle resuscitačního týmu, který muže transportoval, utrpěl popáleniny na 80 procentech povrchu těla.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně vyrábějící střelný prach závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo "porušení technologického procesu".

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Polská média hlásí devátého mrtvého z řad migrantů na hranici s Běloruskem

Polská pohraniční stráž v pátek nalezla v pásmu u hranic s Běloruskem, ve kterém platí výjimečný stav, mrtvého muže. Jde o devátou smrt na polsko-běloruské hranici, uvedl list Gazeta Wyborcza na svém webu. "Dehydrovaní, hladoví, promrzlí uprchlíci, které denně nacházejí aktivisté mimo pásmo výjimečného stavu, hovoří o tom, že v pohraničních lesích je mrtvol více," napsal deník.

Policie se nyní snaží identifikovat mrtvého muže, jehož tělo našla hlídka pohraniční stráže u vsi Kuścińce v pohraničním pásmu. Mluvčí pohraniční stráže uvedla jen, že hlídka našla mrtvolu v lese. Policie zatím neví, kolik let mrtvému muži bylo a jaké byl národnosti.

Deník připomněl, že nedaleko od místa nynějšího nálezu objevil policejní vrtulník mrtvolu 24letého Syřana. Před dvěma dny potápěči vylovili z Bugu tělo 19letého Syřana. Jeho společník přežil a doplaval na polský břeh pohraniční řeky. Tvrdil, že do řeky je strčili běloruští pohraničníci. Ještě dříve bylo na polsko-běloruské hranici zaznamenáno nejméně šest úmrtí. Zemřel mimo jiné 16letý Iráčan.

Polské úřady jsou na informace o mrtvých migrantech skoupé, prokuratura tento týden vydala jen krátké komuniké o pitvě tří mužů ve věku od 20 do 40 let, kteří zemřeli pravděpodobně podchlazením. V Bělorusku, u hranic s Polskem, našla tamní pohraniční hlídka tělo mrtvé ženy, u které byla trojice dětí a dva dospělí. Ti podle Bělorusů vypověděli, že je Poláci se zbraní v ruce donutili vrátit se do Běloruska, přičemž museli odtáhnout mrtvou ženu.

Výjimečný stav v pohraničním pásmu byl prodloužen do počátku prosince. Zatím ani novináři, ani humanitární organizace nesmějí do pásma vstoupit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy