Proč si dát záležet na výběru sportovních brýlí?
Jejich účelem je ochrana očí, a to jak před mechanickým poškozením, tak před slunečním záření. Každý z nás to určitě zná. Sluníčko pálí a oslňuje nás, tu kolem proletí muška a vletí nám do oka. Nebo zafouká vítr, rozvíří prach a pyl. I to nám způsobí v oku nepříjemný pocit. Jak se tomu vyhnout? A jak ochránit oči v zimě, během lyžování? Díky dobře vybraným sportovním brýlím!
Víte, že dalším úkolem slunečních brýlí, je zlepšit vidění ve zhoršených světelných podmínkách? I když různé sporty vyžadují různé brýle, něco přeci jen mají všechny typy společného.
Sportovní brýle vám musí dobře sedět
Nesmí z nosu klouzat, nesmí ale ani nikde tlačit, ani vás omezovat v pohybu. Jen si představte, že jedete z kopce, potřebujete se soustředit na terén před sebou a brýle vám začnou sjíždět dolů. V tu chvíli se přestane soustředit na cestu, což může být nebezpečné.
Náš tip: V ideálním případě obroučky brýlí měly kopírovat čelní oblouk hlavy, mohou mít i nastavitelný nosník. Sportovní brýle na kolo navíc mívají protáhlý tvar, který umožňuje periferní vidění a pružnější a lehčí obroučky.
Zaměřte se na zorníky
Zorník je nejdůležitější součástí sportovních brýlí, hodně ovlivňuje u jejich výsledné optické vlastnosti.
- Zorníky musí vaše oči ochránit před UV záření, které je součástí slunečního svitu a může způsobit i zdravotní obtíže.
- Důležité je také správně zvolit odstín a intenzitu zbarvení zorníků. Dost přitom záleží nejen na sportovní aktivitě, ale také na počasí a terénu, kam vyrážíte. Je pod mrakem? Pak jsou fajn čiré zorníky. Do mlhy nebo horší viditelnosti oceníte žluté nebo oranžové zorníky s rozjasňující funkcí. Svítí sluníčku? Pak jsou nejlepší tmavší zorníky.
- Na aktuální světelné podmínky reagují a přizpůsobují se jim fotochromatické brýle se samozabarvovacími zorníky.
- Brýle se nesmí mlžit, proto jistě oceníte povrchovou úpravu, která brání kondenzaci vodních par, brýle se pak nemlží ani během intenzivní aktivity.
- Pohybujete se v terénu, kde se střídají úseky plného světla a stínu? Pak vsaďte na polarizační brýle, které se rychle na tyto změny adaptují.
Náš tip: Víte, že na trhu najdete i sportovní brýle s vyměnitelnými zorníky? Můžete je pak střídat dle potřeby.
Bezpečnost především
Otřepaná fráze, která má své odůvodnění i u sportovních brýlí. Ať už vybíráte lyžařské brýle, nebo brýle na kolo, ty klasické sluneční vám rozhodně stačit nebudou. Z hlediska bezpečnosti nepodceňujte materiál, ze kterého jsou sportovní brýle vyrobené. Aby zajistily spolehlivou ochranu očí i během sportu, bývají zorníky vyrobeny z odolných a netříštivých materiálů.