Gaslighting. Forma manipulace zasévající pochybnosti v člověku se stala slovem roku

ČTK ČTK
28. 11. 2022 19:35
Slovem roku 2022 je v anglicky hovořících zemích podle encyklopedické společnosti Merriam-Webster výraz gaslighting. Ten se používá pro označení způsobu psychické manipulace nebo citového zneužívání, při kterém se pachatel snaží zasít pochybnosti ve vybraném jedinci. Americký slovník při výběru slova vychází z frekvence výrazů při vyhledávání, informovala agentura AP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Počet vyhledávání tohoto slova na stránkách encyklopedické společnosti letos oproti předchozímu roku vzrostl nejvíc ze všech výrazů. Nebyla však za tím jedna událost, která by tento výrazný nárůst zvědavosti způsobila, jak to obvykle u slova roku bývá. Termín gaslighting byl podle jazykovědců "všudypřítomný", lidé jej vyhledávali několikrát denně každý den v roce.

Americký slovník výraz gaslighting definuje jako psychologickou manipulaci s osobou, obvykle po delší dobu, která "způsobuje, že oběť zpochybňuje platnost vlastních myšlenek, vnímání reality nebo vzpomínek".

Tento typ citového zneužívání podle encyklopedie "obvykle vede ke zmatení, ztrátě sebedůvěry a sebeúcty, nejistotě ohledně vlastní emocionální nebo duševní stability a závislosti na pachateli".

Gaslighting je podle AP "ohavný nástroj", který často používají násilníci ve vztazích, ale také politici a někteří novináři. Může se odehrávat mezi milostnými partnery, v rámci širší rodiny i mezi přáteli. Může jít o taktiku firem nebo o způsob, jak uvést veřejnost v omyl. Existuje také "lékařský gaslighting", kdy zdravotník odmítá pacientovy příznaky či tvrdí, "že se vše odehrává jen v jeho hlavě".

Slovo je odvozeno ze hry dramatika Patricka Hamiltona z roku 1938. Termín později začali používat lékaři zabývající se duševním zdravím ke klinickému popisu formy dlouhodobé nátlakové kontroly ve vztazích, v nichž dochází ke zneužívání.

V letošní desítce nejvyhledávanějších slov se objevil také oligarcha - zájem o tento výraz zvedla ruská invaze na Ukrajinu, či omikron, což je varianta koronaviru. Hojně vyhledávaná byla i takzvaná kultura rušení (cancel culture), jak jsou někdy označovány případy, kdy známí lidé čelí postihům či útokům po vyjádření kontroverzních názorů. Loňským slovem roku encyklopedické společnosti Merriam-Webster byla vakcína a rok předtím pandemie.

Video: Našla se skutečná Drama Queen, není jí ani rok a už zvládá nejtvrdší prostředky manipulace (11. 1. 2022)

Našla se skutečná Drama Queen, není jí ani rok a už zvládá nejtvrdší prostředky manipulace | Video: Reuters, Saadvakass Family, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy