Futuristický skvost na muří noze si svářeč postavil sám. Teď je dům v Tulse na prodej

Magazín Magazín
14. 7. 2022 16:28
Díky kruhovému půdorysu nabízí třistašedesátistupňovou vyhlídku na oklahomské město Tulsa. Američané stavbu překřtili na Jetsons house, podle rodiny z animovaného seriálu z budoucnosti. I díky tomu se dům stal senzací realitního trhu, nyní je na prodej za 415 tisíc dolarů. 
Futuristickou rezidenci postavil Joe Damer v Tulse. Splnil si tak letitý sen.
Futuristickou rezidenci postavil Joe Damer v Tulse. Splnil si tak letitý sen. | Foto: Angela Barnett, Chinowth & Cohen

Zatímco Jetsonsovi domek v oblacích obývali v roce 2062, majitel svářečské firmy Joe Damer dokončil budovu v roce 2005. Projekt mu jednoduše načrtl architekt Jeremy Perkins. "Damer byl velmi přímý člověk a skvělý řemeslník, který si vždy uměl poradit," vzpomíná architekt. Jak informuje deník The Guardian, celý dům postavil svépomocí, jen s občasnou pomocí syna.

Dům z pohlednice

Damera inspirovala pohlednice, kterou schraňoval od roku 1965. Je na ní vyobrazena podobná budova, která se nacházela v Arizoně. Stavitel se tedy možná přímo nezhlédl v animované klasice The Jetsons, on i autoři seriálu ale pravděpodobně vycházeli z tak zvané Googie architektury. Jde o architektonický směr, který krátkodobě zazářil v polovině 20. století v reakci na éru kosmického věku.

Foto: Angela Barnettová, Chinowth & Cohen

Vedle výletů do vesmíru byla pro autora zásadní ještě jedna inspirace, jeho žena. Postavit dům z pohlednice bylo jejich společným snem. "Když konečně našli pozemek na kopci, koupili ho a chtěl začít stavět. Ona ale náhle podlehla rakovině. Na její počest pokračoval a dům postavil," vysvětluje realitní makléřka Angela Barnettová, která má prodej nemovitosti na starost.

Dům dal na trh za 415 tisíc dolarů Damerův přítel, který ho od něj koupil před deseti lety. Co by si o prodeji myslel původní majitel, už nelze zjistit, před třemi lety zemřel. O jeho nemovitost je ale obrovský zájem.

Kromě seriózních kupců inzerát přitahuje řadu zvědavců, kteří se na stavbu jezdí podívat. Mnoho místních o její existenci vůbec nevědělo, k proslulosti domu přispělo také tiktokové video.

Prodej už je na spadnutí, pro širokou veřejnost jsou plány případného nového majitele dobrou zprávou. Futuristickou rezidenci s neopakovatelným výhledem chce pronajímat na Airbnb.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bidenovi začala letní dovolená, stráví ji s rodinou v Jižní Karolíně

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi začala letní dovolená, informuje agentura AP. Šéf Bílého domu podle ní stráví se svou rodinou v Jižní Karolíně nejméně sedm dní. Biden opustil Bílý dům v doprovodu první dámy Jill Bidenové. Na Andrewsově letecké základně v Marylandu nedaleko hlavního města Washingtonu na ně čekal prezidentský speciál Air Force One, který je dopravil do Charlestonu. Na palubě byli také prezidentův syn Hunter Biden, snacha Mellisa Cohenová a vnuk Beau.

Prezidentský pár má podle AP v plánu strávit dovolenou na ostrově Kiawah, kde bude mít k dispozici soukromou pláž a golfový resort. Na místě podle agentury zůstanou do úterý.

Bílý dům nereagoval na žádost AP o podrobnosti k Bidenovým dovolenkovým plánům, včetně dotazu, kdy se prezident vrátí do Washingtonu.

Letní dovolené jsou prezidentskou tradicí. George Bush mladší často trávil srpen prací na svém texaském ranči v téměř čtyřicetistupňových vedrech. Barack Obama se zdokonaloval v golfu na ostrově Martha's Vineyard u pobřeží Massachusetts. Donald Trump trávil čas ve svém soukromém golfovém klubu v New Jersey. Loni Bidenovy letní plány narušil legislativní kalendář, nárůst počtu případů covidu-19 a chaotické stahování amerických sil z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy