Tak Češi oplakávali Jana Palacha. Snímky, které lidé před rokem 1989 nesměli vidět

Tak Češi oplakávali Jana Palacha. Snímky, které lidé před rokem 1989 nesměli vidět
Autorem tohoto snímku, zachycujícího rozbouřenou atmosféru v Praze poté, co se upálil student Karlovy univerzity Jan Palach, je fotograf Jovan Dezort.
Demonstrace na Václavském náměstí v Praze, zachycená na fotografii Miloně Novotného.
"Odkazu Jana Palacha věrni zůstaneme," slibovali tehdy lidé na demonstracích. Autorem snímku je Přemysl Hněvkovský.
Na výstavě k 55. výročí Palachova činu, jehož cílem bylo vyburcovat národ z letargie a pasivity, je k vidění také tato fotografie Daniely Sýkorové. Snímek zachycuje posmrtnou masku Jana Palacha. Zobrazit 12 fotografií
Foto: Miroslav Hucek, (fotografie z výstavy Jan Palach 16. - 25. 1. 1969)
Tomáš Vocelka ČTK Tomáš Vocelka, ČTK
19. 1. 2024 7:00
Československo prožilo v lednu 1969 bouřlivé dny. Odstartoval je čin studenta Jana Palacha, který se 16. ledna zapálil na Václavském náměstí na protest proti sovětské okupaci a proto, aby vyburcoval lidi z pasivity. Jak to vypadalo v Praze od Palachova činu až do dne, kdy se odehrál jeho mohutný manifestační pohřeb, ukazují snímky z výstavy známých českých fotografů v Kutné Hoře.

Výstava nazvaná Jan Palach 16.-25. ledna 1969 je k vidění v kutnohorském Spolkovém domě, a to až do 20. února. "Hlavním záměrem projektu je představit veřejnosti u příležitosti 55. výročí tragické smrti Jana Palacha rozsáhlý soubor fotografií předních českých autorů z bouřlivých událostí, která následovaly v Praze po jeho sebeupálení a vyvrcholily v ulicích Starého Města mohutný manifestačním pohřbem," říká kurátorka Dana Kyndrová.

Návštěvníci si na výstavě mohou prohlédnout například snímky Dagmar Hochové, Miroslava Zajíce, Jovana Dezorta, Miroslava Hucka, Miloně Novotného, Pavla Diase, Markéty Luskačové, Pavla Štechy, Jiřího Všetečky nebo Jaroslava Kučery.

Fotografie zařazené na výstavu v Kutné Hoře byly poprvé představeny v lednu 2009 při příležitosti 40. výročí Palachovy smrti. Tehdy to bylo na expozici v prostorách kláštera františkánů na pražském Jungmannově náměstí. Pražský dům fotografie a nakladatelství Kant tehdy zároveň vydalo doprovodnou publikaci se 150 fotografiemi a textem historika Jiřího Suka.

Bývalý režim se snažil potlačit vše, co bylo spojeno s činem Jana Palacha. Studentovo sebeupálení se snažil zlehčovat tím, že ho označil za čin duševně nemocného člověka. Dlouhá léta se o něm nesmělo psát, mluvit a samozřejmě se také nesměly ukazovat fotografie, které atmosféru z ledna roku 1969 zachycovaly. Proto bylo mnoho záběrů, zahrnutých na současnou výstavu v Kutné Hoře, až do roku 1989 prakticky neznámých.

Jan Palach 16. - 25. 1. 1969

Výstava fotografiií ve Spolkovém domě v Kutné Hoře. Kurátorkou je Dana Kyndrová. Vystaveny jsou snímky těchto autorů: Jan Bartůšek, Tibor Borský, Jovan Dezort, Pavel Dias, Emil Fafek, Přemysl Hněvkovský, Dagmar Hochová, Miroslav Hucek, Jiří Chocholáč, Karel Kalivoda, Jaroslav Kučera, Vladimír Lammer, Markéta Luskačová, Miroslav Martinovský, Miloň Novotný, Daniela Sýkorová, Pavel Štecha a Miroslav Zajíc. Trvání výstavy: od 5. ledna do 20. února, otevřeno denně od 10 do 17 hodin.

 

Právě se děje

Další zprávy