Nejfotogeničtější místa planety? Slovácko je letos v čele, ukázala soutěž

Nejfotogeničtější místa planety? Slovácko je letos v čele, ukázala soutěž
Absolutní vítěz soutěže Travel Photographer of the Year 2023: Andreja Ravnaková (Slovinsko) - krajina v okolí toskánského města Pienza. Ukázka ze série vítězných fotografií.
Nejlepší jednotlivý snímek v kategorii  Krajina a životní prostředí: Kazuaki Koseki (Japonsko) - jezero Shirakawa.
Čestné uznání v kategorii Příběhy: F. Dilek Yurdakul (Turecko) - dívka z komunity Kalašů v Pákistánu. Ona i její vrstevnice mohou navštěvovat školu ve smíšené třídě společně s chlapci, což je na většině území Pákistánské islámské republiky nemožné.
Vítěz v kategorii Lidé a kultury: Athanasios Maloukos (Řecko) - šamanské rituály u jezera Bajkal. Ukázka ze série snímků.
Foto: Andreja Ravnak, Travel Photographer of the Year 2023
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 4. 2. 2024 16:54
Zvlněná pole Slovácka mají neobyčejné kouzlo: spolehlivě zaujmou poroty fotografických soutěží po celém světě. Napodobeniny několika snímků, které na internetu už před lety proslavili moravští fotografové, v téměř nezměněné podobě sbírají ceny celkem pravidelně. Varianta od Slovinky Andreji Ravnakové tentokrát byla součástí vítězné série v soutěži Travel Photographer of the Year.

Lidé žijící v okolí Kyjova samozřejmě vědí, že žijí na nejhezčím místě na světě. Významná fotografická soutěž Travel Photographer of the Year 2023 jim dává za pravdu, oblast Slovácka se v ní opět zařadila mezi nejfotogeničtější místa této planety.

O výjimečnosti jihomoravské krajiny se zvláště mezi fotografy a cestovateli ví už nějakou dobu. Například v roce 2016 zařadil časopis Condé Nast Traveller Slovácko na seznam padesáti nejkrásnějších míst planety (v dalších letech ho ovšem nahradily jiné destinace) a na seznamu 27 nejhezčích míst Evropy ho najdeme dodnes. 

Snímek Andreji Ravnakové pořízený na Slovácku je součástí portfolia, které letos získalo absolutní vítězství v soutěži Travel Photographer of the Year. Utkávají se v ní špičky světové cestovatelské fotografie.

Už zase ta pole… (komentář ve zkratce)

Ano, už zase. Záběry nádherné krajiny Moravského Slovácka a italského Toskánska, na Instagramu zopakované snad milionkrát bez jakékoliv snahy najít nějaký nový pohled, ovládly další významnou fotografickou soutěž (a že už jich bylo). Tentokrát jsou součástí kolekce slovinské fotografky Andreji Ravnakové, která se stala absolutním vítězkou soutěže Travel Photographer of the Year 2023. Přijít na notoricky známé místo, udělat instasnímek jako tisíce jiných předtím a vyhrát pak uznávanou světovou soutěž? Podle mne zásadní chyba poroty, která by měla mnohem více dbát na originalitu oceněných prací.
Tomáš Vocelka, Aktuálně.cz

Ravnaková svým vítězstvím navazuje na loňský úspěch jejího krajana Matjaže Kriviče, který titul nejlepšího cestovatelského fotografa získal před ní. Při jmenování absolutního vítěze bere porota v potaz více sérií snímků od jednoho autora. Letos ji nejvíce zaujaly ty od Ravnakové, které zachycují sklizeň chmele ve Slovinsku a zvlněná pole na jihu Moravy a v italském Toskánsku. 

"V letošním finále soutěže Travel Photographer of the Year jsem viděla mnoho vynikajících a kreativních fotografií a je pro mě velkou ctí, že byla oceněna právě moje práce," konstatovala Ravnaková. 

Do 21. ročníku soutěže se zapojili amatérští i profesionální fotografové z více než 150 zemí světa a zaslali porotě ke zhodnocení přes dvacet tisíc snímků. "Vítězné a oceněné příspěvky tvoří skutečně výjimečnou sbírku současné cestovatelské fotografie," píší v tiskové zprávě pořadatelé. 

Výběr z oceněných fotografií si můžete prohlédnout v naší fotogalerii, kompletní lze najít v online galerii vítězů na webu tpoty.com

 

Právě se děje

Další zprávy