Exekuce, prostituce a beznaděj na severu Čech. Fotky roku Libora Fojtíka

Exekuce, prostituce a beznaděj na severu Čech. Fotky roku Libora Fojtíka
Pro mnohé z nich zde odvádí práci "k nezaplacení" a často vysvětluje nejen věci související s počítačovou gramotností, ale i vliv dezinformací a médií.
Velkým problémem je nedostatek praktických lékařů. Tuto situaci řeší i Alena Kováčová (na snímku).
Zámek Jezeří, stojící na okraji dobývacího prostoru, je stále populárnějším cílem turistů a fotografů.
Exekucí je tu v obou krajích celkem 834 tisíc, nejvíce v zemi. Čelí jim skoro 130 tisíc lidí, tedy více než každý desátý obyvatel.
Foto: Libor Fojtík / HN
Libor Fojtík vot dap Libor Fojtík, vot, dap
Aktualizováno 7. 1. 2024 19:56
V rámci projektu Hospodářských novin jezdil Libor Fojtík fotografovat do severních Čech. Pohyboval se v lokalitách, kde jsou slova jako exekuce a prostituce běžnou součástí každodenního života. Jeho snímky přináší sedmý díl seriálu Fotky roku.

(7. díl seriálu) - "Pro mne jako fotoreportéra to byla skvělá příležitost vidět realitu, vystoupit z naší umělecko-intelektuální bubliny a obrazově zdokumentovat, jak v praxi dopadají sliby některých našich politiků," říká fotograf o své práci ve vyloučených lokalitách na severu.

Seriál Fotky roku má letos netradiční podobu

Seriál "Top foto" má na webu Aktuálně.cz už několikaletou tradici. Letos přichází pod novým názvem Fotky roku. Zatímco v předchozích letech začínal obvykle těmi nejlepšími zpravodajskými fotografiemi, které vznikly pro Aktuálně.cz, Hospodářské noviny, týdeník Ekonom a další projekty vydavatelství Economia, letos je to jinak.

Zahájily ho v době vánočních svátků fotogalerie zaměřené spíše na lehčí magazínová a lifestylová témata. Zpravodajské galerie odrážející významné události a společenské problémy jsme se rozhodli zařadit až před koncem roku, nebo začátkem toho nového.

Cílem seriálu Fotky roku je nejen připomenout zajímavé události, ale také ocenit práci fotografů a ukázat, jak výborné snímky během jednoho roku vytvoří. Fotografové mají při jejich volbě zcela volnou ruku, jde o jejich autorský výběr. 

O autorovi snímků:

Libor Fojtík (*1977) vystudoval Institut tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Fotožurnalistice se začal věnovat v roce 2008 v agentuře ISIFA. O rok později přešel do Hospodářských novin. Věnuje se především reportáži a dokumentu. Získal první cenu na mezinárodní fotosoutěži Frame 2010. Ve stejném roce vyhrál na Czech Press Photo kategorii Každodenní život a v roce 2014 získal třetí místo na soutěži Photo Annual Awards. Je také autorem knihy Trampové, ve které fotograficky mapuje tuto specifickou českou subkulturu.

Web: liborfojtik.com a cargocollective.com/sonda
Facebook: facebook.com/fojtiklibor

Všechny dosud vydané díly seriálu Fotky roku najdete na adrese: magazin.aktualne.cz/foto

 

Právě se děje

Další zprávy