Dechberoucí fotky. Deset z nich vyhrálo světovou cenu, ale skvělé jsou všechny

Dechberoucí fotky. Deset z nich vyhrálo světovou cenu, ale skvělé jsou všechny
Fotogalerie přibližuje vítěze a vybrané snímky finalistů v soutěži Sony World Photography Awards 2024. Zaměřuje se na část soutěže označovanou jako Open, ve které se v deseti kategoriích hodnotí jednotlivé snímky. Autorem této fotografie je Yan Li z Číny. Nese název "Mezi klidem a katastrofou" a zachycuje lesní požár, blížící se k ostrůvku v jezeru Titicaca. Snímek zvítězil v kategorii Cestovatelská fotografie / Open.
Maira Rayová (Brazílie): Myslitel. Finalistka soutěže Sony World Photography Awards v kategorii Portrét / Open.
Rob Blanken (Nizozemsko): Krystaly aminokyselin B-alanin, L-glutamin a glycin v pětinásobném zvětšení. Vítěz soutěže Sony World Photography Awards v kategorii Kreativní fotografie / Open.
Joy Sahaová (Bangladéš): Rybáři. Finalistka soutěže Sony World Photography Awards v kategorii Cestovatelská fotografie / Open.
Foto: Liam Man, Sony World Photography Awards 2024
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 3. 2024 8:33
Byl to pro porotu těžký úkol: leželo před ní bezmála sto čtyřicet krásných fotografií, ze kterých musela vybrat deset nejlepších. Nakonec padlo rozhodnutí a už známe vítěze Světových fotografických cen Sony v kategoriích Open (jednotlivé snímky). Ve fotogalerii jsme k deseti nejlepším přidali výběr prací, které byly hodnoceny ve finále, ale na první příčku nedosáhly. I ty však dokážou okouzlit.

Ceny pro nejlepší fotografy roku vyhlašuje Světová fotografická organizace v rámci soutěže Sony World Photography Awards. Zúčastnit se jí mohou jak profesionální, tak amatérští fotografové. Přestože vše probíhá pod záštitou firmy Sony, na značce fotografické techniky, kterou použili jednotliví účastníci, nezáleží.

Jde o jednu z nejprestižnějších fotografických soutěží na světě, čemuž odpovídá i počet přihlášených snímků: letos jich bylo 395 tisíc a zaslali je autoři z více než 220 zemí a regionů.

Sony World Photography Awards mají tři základní větve. V části označované jako "Professional" soutěží série snímků a velký důraz se klade na příběh a sdělení.  V části nazývané "Open" se hodnotí jednotlivé snímky a hlavními kritérii jsou estetická kvalita a takzvaný "wow efekt". 

Třetím pilířem jsou pak kategorie, kde se hodnotí práce mládeže a studentiů uměleckých škol zaměřených na fotografii.

Celkoví vítězové budou vyhlášeni 18. dubna v Londýně a jejich snímky společně s výběrem dalších fotografií budou vystaveny v londýnském paláci Somerset House od 19. dubna do 6. května. Absolutním vítězem se může stát pouze jeden z deseti vítězů v kategoriích Professional, ty však zatím ještě neznáme.

Struktura soutěže Sony World Photography Awards

Foto: Tomáš Vocelka
 

Právě se děje

Další zprávy