Masarykovy toulky, Zemanovy hody. Neobvyklý pohled fotografů na jedenáct prezidentů

Masarykovy toulky, Zemanovy hody. Neobvyklý pohled fotografů na jedenáct prezidentů
Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1926 při jedné ze svých pověstných toulek okolím slovenské obce Bystričky (okres Martin), kde trávil letní pobyty od roku 1888.
Edvard Beneš hovoří k československým vojenským jednotkám, které bojovaly na Středním východě. Po vítězství Spojenců v Africe odpluli jejich příslušníci v roce 1943 do Velké Británie.
Emil Hácha v Chrámu svatého Víta líbá lebku svatého Václava v rukou kardinála Karla Kašpara. Snímek z 1. prosince 1938.
Klement Gottwald. Každá doba má svou estetiku. Komunistická éra, zejména ve svých prvních letech, chtěla pokud možno s notnou dávkou nadšení demonstrovat sepětí pracujících se stranickými pohlaváry. Gottwalda nesou na ramenou budovatelé Tratě mládeže v okolí slovenské obce Hronovská Dúbrava. Zobrazit 11 fotografií
Foto: ČTK, Jaroslav Hejzlar
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
31. 8. 2018 11:26
Od zakladatele samostatného Československa Tomáše G. Masaryka přes licoměrné polibky komunistických pohlavárů až po Miloše Zemana. Celkem jedenáct mužů, kteří přísahali věrnost republice. Pražská Leica Gallery přichází s výstavou nabízející neobvyklý pohled na československé a české prezidenty.

Výstavu v pražské Leica Gallery připravili kurátoři Dana Kyndrová a Dušan Veselý ke 100. výročí republiky. Snažili se přitom najít v archivech snímky, které nejsou příliš známé a zároveň výstižně popisují osobnost fotografovaného prezidenta i tehdejší dobu. 

Desítky vybraných fotografií rozhodně nechtějí pouze ilustrovat, jak vypadali naši prezidenti. Jejich cílem je ukázat či připomenout zajímavé nebo pozoruhodné momenty - například projevy kultu osobnosti nebo falešné polibky komunistických pohlavárů. Na výstavě je také k vidění téměř až mystický výjev zachycující Václava Klause a Vladimira Putina v dlouhých temných kabátech nebo oblíbená obrazová klišé - prezident s manželkou, s dítětem v náručí, se zvířetem… Některé snímky mají až ironický přesah. 

"Do přípravy výstavy jsme šli z pozice obrazových dokumentaristů, jejichž cílem je shromáždit nejlepší dostupné i doposud veřejnosti neznámé fotografie o lidech, kteří svou státnickou prací ovlivňovali a doposud vlastně ovlivňují naše životy," uvádějí Kyndrová s Veselým. Zároveň chtěli také ukázat, jak se za posledních sto let změnila fotografie - od snímků pořízených těžkými velkoformátovými kamerami až po ty, které vznikly pomocí moderních digitálních přístrojů.

"K poměrně úzkému výběru autorů vystavených fotografií je třeba uvést, že fotografování na Hradě je disciplínou specifickou a nebyla vždy přístupná všem. Omezení byla dána poměry nejen společenskými a politickými, ale svou neopomenutelnou roli hrály někdy i důvody prostorové a zejména bezpečnostní," vysvětlují kurátoři.

U některých snímků se ani autora nedozvíme, což souvisí s tehdejším stylem práce tiskové agentury, pro kterou pracovali. A tak dnes už víme jen to, že fotografie pořídil některý z fotografů ČTK.

Podle Dany Kyndrové a Dušana Veselého poslání výstavy nejlépe vyjadřují tato slova Tomáše G. Masaryka: "Byl jsem čtyřikráte zvolen presidentem naší republiky; snad mi to dává legitimaci, abych vás poprosil a celý národ československý i spoluobčany národností ostatních, abyste při správě státu pamatovali na to, že státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily."

O výstavě

  • Název: Slibuji věrnost republice
    Kurátoři:
    Dana Kyndrová, Dušan Veselý
  • Kde: Leica Gallery Praha
  • Trvání výstavy: do 31. října
  • Otevírací doba: po-pá: 10-21 hod., víkendy, svátky: 14-20 hod.
  • Vstupné: 70 Kč / 40 Kč

 

Právě se děje

Další zprávy