Prokletá dálnice skrz Amazonii. Sebastian Liste ji fotí dlouhých osm let

Prokletá dálnice skrz Amazonii. Sebastian Liste ji fotí dlouhých osm let
Transamazonská dálnice prochází středem amazonského deštného pralesa a u nás bychom ji dálnicí rozhodně nenazývali, protože jen malá část z jejích několika tisíc kilometrů je vyasfaltována. Takto vypadá silnice z Realidade do Porto Velho.
Dálnice těmto lidem přináší práci, ale zbavuje je všeho, co bylo jejich tradičním domovem.
Dálnice těmto lidem přináší práci, ale zbavuje je všeho, co bylo jejich tradičním domovem.
Farma poblíž Uniao Bandeirantes.
Foto: Sebastian Liste / Noor
Foto
12. 12. 2019 9:45
Španělský fotograf Sebastian Liste už několik let detailně dokumentuje změny, které se odehrávají kolem takzvané transamazonské dálnice. Přináší ekonomický růst a zaměstnanost, ale zároveň také ničení pralesa a původních komunit. Toto jsou jeho snímky přímo z místa.

Transamazonská dálnice prochází středem amazonského deštného pralesa a u nás bychom ji dálnicí rozhodně nenazývali, protože jen malá část z jejích několika tisíc kilometrů je vyasfaltována.

"Umožnila Brazílii dosáhnout pozice jednoho z nejdůležitějších vývozců na světě. Podporuje ekonomický růst a zajišťuje zaměstnanost v regionu. Jenže zároveň také přispívá k rozsáhlému odlesňování a ničení amazonského deštného pralesa a ke kolonizaci ovlivňující životy místních lidí," vysvětluje Sebastian Liste, proč se pustil do svého dlouhodobého dokumentárního projektu.

"Kolem dálnice je vidět vysidlování místních obyvatel z jejich komunit, ilegální privatizace veřejných pozemků, práce tisíců lidí v obtížných podmínkách na živočišných i rostlinných farmách," upozorňuje Liste. "Navždy to změnilo životy lidí z izolovaných skupin a kmenů původně žijících v pralese," dodává fotograf. 

Snímky ve fotogalerii u tohoto článku jsou nejnovější částí dlouhodobého dokumentu Sebastia Listeho. Pracuje na něm s podporou společnosti Nikon, jejímž je ambasadorem. Využívá při tom evropský program speciálních projektů Nikonu, který umožňuje nadaným a vlivným fotografům z celé Evropy uskutečňovat i velmi náročné reportáže.

Pokud jde o techniku, v horku a za vysoké vlhkosti, které v pralese panují, fotil Sebastian Liste profesionální zrcadlovkou Nikon D850 (s objektivy Nikkor 35 mm f/1,4G a 58 mm f/1,4G a s bezzrcadlovkou Nikon Z7 s univerzálním zoomem Nikkor Z 24-70 mm f/4 S).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy