Osobnostmi české fotografie jsou Pohribný a Stano - ten řekl, že ho cena nezajímá

ČTK ČTK
10. 4. 2024 16:00
Titul Osobnost české fotografie, kterou každoročně uděluje Asociace profesionálních fotografů, získal prezident pořádající asociace Jan Pohribný. Za dlouhodobý přínos fotografii dostal cenu fotograf Tono Stano. Fotografickou publikací roku se stala kniha I believe Alžběty Jungrové.
Jan Pohribný, Osobnost české fotografie 2023
Jan Pohribný, Osobnost české fotografie 2023 | Foto: Asociace Profesionálních Fotografů ČR

Jan Pohribný se stal Osobností české fotografie už podruhé (poprvé to bylo v roce 2011). "Tvůrčím a osobitým způsobem rozvíjí tradice české fotografie. Ve své volné tvorbě se zaměřuje na vzájemný vztah člověka a přírody," uvedl fotograf Tondl, který - společně se spisovatelem Igorem Malijevským - Pohribného na cenu nominoval.

Při nominaci sehrála roli mimo jiné Pohribného kurátorská činnost, zejména práce na přípravě výstavy ukrajinské válečné fotografie Bojují i za nás. "Měla loni premiéru v chebské galerii G4 a v současnosti putuje po Spojených státech. Tuto výstavu kurátorsky připravil jako výraz své podpory napadené zemi, a to jen s minimální institucionální podporou," dodal Malijevský.

Pohribný při přebírání ceny uvedl, že po začátku války na Ukrajině přemýšlel, jak by mohl jako fotograf pomoct. "Došel jsem k tomu, že nejlogičtější je napojit se na ukrajinské kolegy, na ukrajinskou asociaci. Oni mi po delší odmlce odpověděli a dostal jsem asi 3000 fotografií, kterými jsem se musel probrat a z toho vytvořit výstavu," řekl Pohribný.

Fotograf Tono Stano, který proslul zejména černobílými ženskými akty a portréty, získal cenu za dlouhodobý přínos. Nominoval ho grafický designér a člen odborné poroty Aleš Najbrt, podle kterého je Stano jeden z nejlepších fotografů jeho generace. "Za jeho mnohaletou fotografickou práci, která není zdaleka jen o ženském tělu, ale také o portrétní tvorbě," uvedl Najbrt. Stano si cenu nepřevzal, porotě a pořadatelům poděkoval a dodal, že ho ocenění nezajímá.

Publikaci Alžběty Jungrové nominovali porotce Zdeněk Lhoták a fotografka Miroslava Trusková, kteří na ní ocenili nevšedně použité materiály a emočně silné fotografie.

Porota také udělila několik ocenění mladým fotografům. Osobností mladé české fotografie do 30 let se stal Matyáš Páleníček, druhé místo obsadila Petra Bašňáková a na třetím místě byla Viol Hertelová. Slavnostní předávání cen proběhlo v pražském Czech Photo Centre 8. dubna.

 

Právě se děje

Další zprávy