Foto: Nepál marně vyhlíží zahraniční turisty, ale život se vrací do starých kolejí

Foto: Nepál marně vyhlíží zahraniční turisty, ale život se vrací do starých kolejí
Gurungové obývající vesnice podél treku do základního tábora pod Annapurnou už dva roky čekají na návrat zahraničních turistů.
Šamani kmene Magar v odlehlém okrese Rukum se připravují na mocný rituál, který má přinést jejich vesnici štěstí. Rýžová pálenka teče proudem.
Po dvou letech pandemie se do Nepálu vracejí zahraniční turisté jen pomalu. Tamní úřady puntičkářsky spočítaly, že vloni navštívilo zemi jen 150 962 turistů, což je nejméně od roku 1977. Je to propastný rozdíl ve srovnání s rokem 2020, kdy vláda počítala se dvěma miliony návštěvníků. Na tomto snímku je vidět, jak se to projevuje. Na proslulých závěsných mostech se teď během treku nemusíte vyhýbat davům turistů, jako tomu bylo před pandemií.
Hora Mačapučare v oblasti Annapurny je vysoká 6993 metrů a výstup na ni je zakázán. Hinduisté věří, že tam sídlí ničitel vesmíru - bůh Šiva -, podle buddhistů ji obývá Amitábha - Buddha Neomezeného světla. Její název znamená v češtině "Rybí ocas", což poukazuje na neobvyklý tvar hory, která se těsně pod vrcholkem rozdvojuje.
Foto: Michal Novotný
Michal Novotný Michal Novotný
7. 5. 2022 10:14
Po dvou letech pandemie se do Nepálu vracejí zahraniční turisté jen pomalu. Tamní úřady puntičkářsky spočítaly, že vloni navštívilo zemi jen 150 962 turistů, což je nejméně od roku 1977. Je to propastný rozdíl ve srovnání s rokem 2020, kdy vláda počítala se dvěma miliony návštěvníků, které měla přilákat kampaň Visit Nepal. Jak se nyní v Nepálu žije, zachytil fotoreportér Michal Novotný.

Majitelé ubytoven a hotýlků podél slavných treků v oblasti Annapurny a Everestu zatím marně vyhlížejí davy turistů, na které byli zvyklí před covidem. Do opuštěného Himálaje vyrazili mladí Nepálci a trekking se stal mezi mládeží oblíbenou kratochvílí. Studenti z tamních měst mají s vysokohorským terénem, sněhem a ledem občas menší zkušenosti než našinec z Polabí zvyklý na lyžování v Alpách. Na několikadenní putování vyrazí špatně oblečení a v nevhodných botách, které se ve sněhu brzy promáčí. V poznávání vlasti je ale nic nezastaví. Ponožky si dají do igelitky, vklouznou do tenisek a s bambusovou holí pokračují třeba až do základního tábora pod Annapurnou ve výšce 4130 metrů nad mořem pořídit vysněný snímek na Instagram.

Mimo turistické destinace se život vrátil do starých kolejí. Sochu plovoucího boha Višnu v chrámu Budhanilkantha pečlivě omývají hinduističtí novicové každé ráno i večer už po staletí. Newarové v káthmándském údolí uctívají žijící bohyni Kumárí a snad každý den oslavují nějaký svátek. Šamani kmene Magar vykonávají léčivé rituály, jak se je naučili od předků. Na lehčí nemoci či nepřízeň osudu stačí, když jediný šaman během mnohahodinového obřadu obětuje kuře. Je-li potřeba opravdu silné kouzlo, musí spojit síly několik šamanů a za oběť padne alespoň koza, na které si později pochutná celá vesnice. Služby šamanů jsou stále žádanější a někteří Nepálci věří, že si dokážou poradit dokonce i s covidem.

O fotografovi

Michal Novotný (1973) - začal kariéru v osmnácti letech fotografováním konfliktu v bývalé Jugoslávii. Pak působil v časopise Reflex a v Pátku Lidových Novin. Od roku 2009 je na volné noze a publikuje v nejprestižnějších světových novinách a časopisech. Jeho reportáže získaly mnoho ocenění - mezi nejvýznamnější patří třetí cena v soutěži World Press Photo v kategorii Každodenní život nebo první místo v soutěži Best of Photojournalism 2007 v kategorii Každodenní život. (red)

Web a sociální sítě Michala Novotného
Instagram: www.instagram.com/michalnovotnyphoto
Web: www.michalnovotny.com/

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy