Fotil kouzlo vesnice, Sudka i Havla. Takový byl básník všedního dne Miloň Novotný

Fotil kouzlo vesnice, Sudka i Havla. Takový byl básník všedního dne Miloň Novotný
Setkání, Londýn, 1966
Maminka, Štětovice,1986
Sydney, 1992
Václav Havel v Melantrichu, listopad 1989 Zobrazit 17 fotografií
Foto: Miloň Novotný
vot vot, Foto
22. 9. 2021 6:05
Miloň Novotný patří ke hvězdám české humanistické fotografie. Na svých snímcích zaznamenal významné události, například pohřeb Jana Palacha nebo okupaci Československa v roce 1968, fotil také slavné osobnosti. Především však uměl zachytit kouzlo všedního dne, ať už na české vesnici nebo třeba v Londýně. Nyní jsou jeho snímky k vidění v pražské Leica Gallery.

Retrospektivní výstava Mezi námi lidmi byla původně připravená k Novotného nedožitým devadesátým narozeninám, které by oslavil loni. Dokonce byla i pár dní otevřená, pak ji ovšem zastavily opatření související s epidemií koronaviru.

Znamenalo to, že nádherné snímky vidělo jen velice málo návštěvníků galerie. Nyní se tedy výstava vrací a k vidění bude (pokud to epidemiologická situace dovolí) až do 21. listopadu.

Miloň Novotný (1930-1992) patří ke klasikům české humanistické fotografie 20. století a řadí se ke generaci ovlivněné legendární výstavou E. Steichena The Family of Man (Lidská rodina). Podobně jako otec moderní fotožurnalistiky Henri Cartier-Bresson fotografoval výhradně černobíle, pracoval zásadně s fotoaparátem Leica a byl představitelem takzvaného rozhodujícího okamžiku.

"Ačkoli v jeho díle najdeme i fotografie zachycující okupaci Československa v roce 1968 či pohřeb Jana Palacha, těžiště jeho tvorby rozhodně netvoří reportáž. Byl fotografickým básníkem všedního dne a jeho snímky dýchají darem vcítit se do situace před objektivem, uměním nahlédnout pod povrch zdánlivě všedních událostí a i smyslem bleskově vyhmátnout ten nejvýstižnější okamžik a detail," konstatuje kurátorka výstavy Dana Kyndrová.

Miloň Novotný pocházel z venkovské rodiny a dětství prožil na Moravě v rodných Štětovicích. Později dojížděl na gymnázium do Prostějova. V oktávě vážně onemocněl plicní chorobou a rok strávil na léčení v Novém Smokovci. V tomto období plném nejistoty, co bude v životě dělat, dostal svůj první fotoaparát a o jeho budoucnosti bylo víceméně rozhodnuto. Svoji první výstavu uspořádal v roce 1956 v Olomouci.

V té době se také mladý fotograf vypravil do Prahy za tehdy šedesátiletým Josefem Sudkem a požádal ho, zda by mu pomohl s výběrem fotografií a napsal mu doporučení k výstavě. Mezi oběma se vyvinulo celoživotní přátelství a díky Josefu Sudkovi se Novotný seznámil i s významným fotografickým teoretikem Jiřím Jeníčkem, který v mladém fotografovi okamžitě rozpoznal mimořádný talent.

"V roce 1957 odešel Miloň natrvalo do Prahy, vzal si za manželku půvabnou švadlenu Alenu a začal spolupracovat a publikovat v Literárních a Divadelních novinách a časopisech Divadlo a Kultura. Fotografoval prvopočátky Laterny magiky, dále v Divadle Na zábradlí a s výtvarníkem a přítelem Liborem Fárou vtiskli osobitý a moderní styl i propagaci Činoherního klubu. Publikoval kolem pěti set snímků ročně a většinu honorářů věnoval na cestování. Šedesátá léta znamenala pro Miloně Novotného nejplodnější a nejúspěšnější životní období, které vyvrcholilo vydáním dnes již legendární publikace Londýn v roce 1968," uvádí kurátorka.

V 70. a 80. letech zanikly Literární noviny a Novotného snímky zmizely i ze stránek dalších novin a časopisů. Byl odsunut na vedlejší kolej jako mnoho jiných tehdejších osobností české kultury a ztratil možnost fotografovat i pro divadlo.

Hodně času tehdy trávil s rodinou na chalupě v Prysku a právě fotografie obyvatel této vesnice na severu Čech tvoří těžiště jeho tvorby v období normalizace. Živobytí mu tehdy poskytovala spolupráce se Svazem českých skladatelů a koncertních umělců. Portrétoval pro něj hudebníky, což však jeho tvůrčí ambice příliš nenaplňovalo. "Nicméně ani tyto fotografie nezapřou rukopis citlivého fotografa. Dnes je tento rozsáhlý soubor negativů uložen v archivu Národního muzea," vysvětluje Dana Kyndrová.

"Po listopadu 1989 se Miloň Novotný zase začal rozjíždět po světě. Oslavil šedesátku a zdálo se, že rozmach jeho fotografického potenciálu už nemůže nic zbrzdit. Bohužel. Bylo mu dopřáno jen dva a půl roku života. Avšak těch několik nádherných fotografií, které ze svých posledních cest ještě stihl přivézt, je dokladem, že renomé jednoho z nejvýznamnějších českých dokumentárních fotografů si udržel až do smrti," říká kurátorka.

O výstavě:

Miloň Novotný: Mezi námi lidmi. Leica Gallery Praha, výstava potrvá do 21. listopadu 2021. Bližší podrobnosti najdete na stránkách galerie www.lgp.cz. Kurátorkou výstavy je Dana Kyndrová.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy