Koudelka fotí Svatou zemi. A ptá se: Jak mohou lidé něco takového udělat tak nádherné krajině?

Romana Marie Jokelová
Aktualizováno 5. 1. 2017 20:47
„Jedna i druhá strana se nějak bránit může, ale příroda, ta nemá jak,“ říká slavný český fotograf Josef Koudelka o Svaté zemi, kterou dělí zeď mezi Izraelem a Palestinou. Dlouho tuto oblast fotil – a jeho práci dokumentuje film Gilada Barama, který právě vstupuje do kin.
Fotograf Josef Koudelka na předpremiéře nového filmu, který pojednává o jeho fotografování ve Svaté zemi.
Fotograf Josef Koudelka na předpremiéře nového filmu, který pojednává o jeho fotografování ve Svaté zemi. | Foto: Romana Marie Jokelová

V pražském kině Pilotů se ve středu 4. ledna odehrála předpremiéra filmu, jejíž součástí byla také beseda s Josefem Koudelkou a s režisérem Giladem Baramem. 

Ukázka z filmu Koudelka fotí svatou zemi. „Jak mohou lidé něco takového udělat tak kouzelné krajině?“ ptá se. | Video: Vimeo, Gilad Baram

Na stránkách České televize, která se spolupodílela na produkci filmu, se můžete dočíst, že snímek pojednává o fotografovi, jenž se vydává dokumentovat konflikt mezi Izraelem a Palestinou. V rozporu s tím ovšem zastávám názor, že se nejedná o film, který by byl a priori politického rázu – stejně tak nezachycuje při práci Koudelku jako fotožurnalistu.

Koudelka je umělec, a tak se na hranici mezi Izraelem a Palestinou vydává, aby zachytil ráz a charakter zemí, do kterých nemilosrdně zasáhl konflikt. Soustředí se na místa, která nenávratně změnila svou tvář.

Celý film je příjemně statický a geniálně tichý. Ne že by se jednalo o němý film. Autor snímku Gilad Baram, původem Izraelec, se zaujetím a důvěrou zachycuje pohyby fotografa. Ty posléze konfrontuje s fotografiemi, které zde pořídil, aby našel souvislost mezi Koudelkovými pohyby a výslednou podobou snímků.

Gilad Baram byl původně Koudelkovým asistentem. Po relativně krátké době však zjistil, že muž, který nepoužívá stativy ani další obvyklou techniku a své tři fotoaparáty nosí permanentně na krku, asistenta nepotřebuje. Ovšem nebýt jeho, žádný film o Josefu Koudelkovi by nejspíš nevznikl. Už jen proto, že fotograf by se bez jeho pomoci nebyl schopen dostat na mnoho zakázaných míst.

Baram Koudelku věrně doprovázel a všude s sebou nosil kameru. Šlo mu o zachycení pohybů člověka, který ho fascinoval. Že by z jeho záběrů mohl vzniknout celovečerní film, si uvědomil až o něco později.

Režisér Gilad Baram společně s Josefem Koudelkou.
Režisér Gilad Baram společně s Josefem Koudelkou. | Foto: Romana Marie Jokelová

Josef Koudelka a Gilad Baram spolu strávili u zdi dlouhé 800 km několik měsíců a celý film vznikal několik let. Podle Koudelky se tamní krajina velice dramaticky změnila. Nikdo už ji nikdy nenafotí tak jako on – ani on sám.

Každá jeho cesta do těchto dvou zemí přinášela nové obrazy. Mezi Giladem a Koudelkou se vytvořil hluboký přátelský vztah. Jak řekl sám fotograf: „Když něco dlouho pozorujete, tak to skutečně poznáte.“

Giladův klidný styl natáčení koresponduje se stylem fotografování Josefa Koudelky a podařilo se díky němu dostat do filmu i způsob Koudelkova uvažování o fotografii.

Josef Koudelka

Koudelka fotí Svatou zemi
  • Josef Koudelka (78) patří k nejvýznamnějším fotografům 20. století.
  • Proslavil se svými fotografiemi invaze vojsk Varšavské smlouvy do Prahy.
  • Je členem proslulé fotografické skupiny Magnum Photos.
  • Mezi jeho nejvýznamnější díla patří fotografické soubory Cikáni či Exily.

Režisér filmu se snažil diváka nijak nemanipulovat, chtěl mu dát prostor pro vlastní pohled a interpretaci. Celý film je otevřeným jevištěm myšlení každého z nás.

Já sama jsem v něm viděla umělce při plném soustředění, při hledání námětů, byla jsem ohromena citlivostí a důvěrností celého filmu, cítila jsem spojení mezi kameramanem a hlavní postavou a vytušila, že se snaží ukázat více, než by se na první pohled mohlo zdát.

Film stejně jako Koudelka sofistikovaně poukazuje na zločiny, kterých se lidé dopustili na krajině Svaté země, což fotograf okomentoval i během besedy: „Jedna i druhá strana se nějak bránit může, ale příroda, ta nemá jak.“

Ve čtvrtek 5. ledna film ověnčený řadou cen vstupuje oficiálně do českých kin. Pokud byste jej chtěli vidět, příležitost bude například v pražském kině Světozor nebo 11. ledna v kině Pilotů, kde se budete moci zúčastnit i besedy s Josefem Chuchmou – ten je autorem textů k připravované monografii o Josefu Koudelkovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS, muži v semifinále neuspěli

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Finále závodu kajakářů bude překvapivě bez českého zastoupení. V semifinále v Bratislavě vypadli olympijský šampion Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru a úřadující mistr Evropy Vít Přindiš i stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

Obhájce světového titulu Prskavec nastupoval po devatenáctém místě v kvalifikaci jako první z českých závodníků a po nepříliš vydařené jízdě se zařadil na šestou příčku se značnou ztrátou na nejlepší. Od finálové desítky ho nakonec dělilo jen pět setin. Oba jeho reprezentační kolegové dostali padesátisekundovou penalizaci. Přindiš se nevešel celou hlavou do jednadvacáté branky, Hradilek stejně chyboval o branku dříve.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy