Známe evropského vítěze World Press Photo. Zachytil oběti zemětřesení v Turecku

Známe evropského vítěze World Press Photo. Zachytil oběti zemětřesení v Turecku
Julia Kochetová (Ukrajina): Válka je osobní. Evropská vítězka World Press Photo v kategorii Volný formát (ukázka z rozsáhlejšího projektu).
Lee-Ann Olwageová (Jihoafrická Republika / GEO): Valim-babena (Úcta ke stáří). Soubor zachycuje život rodiny na Madagaskaru, která se stará o 91letého dědečka trpícího demencí. Africká vítězka World Press Photo v kategorii Série snímků (ukázka ze souboru fotografií).
Jaime Rojo (Španělsko / National Geographic): Záchrana motýlů monarchů stěhovavých. Severoamerický a středoamerický vítěz World Press Photo v kategorii Série snímků (ukázka ze souboru fotografií).
Zied Ben Romdhane (Tunisko / Magnum Photos, Arab Fund for Arts and Culture, AIM LAB): Útěk. Africký vítěz World Press Photo v kategorii Dlouhodobý projekt. Bližší údaje o tom, čeho se série snímků týká, v podkladech od World Press Photo nejsou uvedeny.
Foto: Adem Altan, World Press Photo 2024
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
3. 4. 2024 11:01
Evropským vítězem fotožurnalistické soutěže World Press Photo se stal fotograf Adem Altan se snímkem, který zachycuje oběti tragického zemětřesení v Turecku. Cenu za sérii snímků získala Němka Johanna Marie Fritzová s reportáží ze zaplavené válečné zóny pod ukrajinskou přehradou Kachovka. Fotogalerie přináší přehled kontinentálních vítězů World Press Photo, kteří se utkají o světové vítězství.

Prestižní soutěž World Press Photo běží od roku 2021 v novém formátu. Nejprve vyhlašuje kontinentální vítěze, ze kterých pak porota vybere ty světové. Letošního 67. ročníku se zúčastnilo 3851 fotografů ze 130 zemí. Světoví vítězové budou známi 18. dubna.

"Porotci z celého světa každoročně posuzují desítky tisíc fotografií. Vybírají takové, které jsou vizuálně ohromující, vypráví příběhy, na nichž záleží, a reprezentují náš společný svět," uvedla výkonná ředitelka World Press Photo Joumana El Zein Khouryová."Letošní výběr poroty zahrnuje příběhy o zoufalství, hladu, válce a ztrátě - ale také o vytrvalosti, odvaze, lásce, rodině, snech a motýlech," dodala. 

Evropským vítězem World Press Photo v kategorii jednotlivých snímků se stal Adem Altan. Jeho snímek zachycuje muže sedícího zdrceně na ruinách a držícího za ruku jeho patnáctiletou dceru, která zahynula při zemětřesení v tureckém Kahramanmarasu. 

V kategorii Série snímků zvítězila německá fotografka Johanna Maria Fritzová, která přináší svědectví ze zaplavené válečné zóny pod poničenou ukrajinskou  přehradou Kachovka.

Kategorii Volný formát vyhrála Ukrajinka Julia Kochetová s projektem Válka je osobní a cenu za dlouhodobý projekt získal Francouz Daniel Chatard za sérii Země nikoho (popisuje protesty německých aktivistů proti těžbě uhlí). Evropské vítěze i vítěze z dalších kontinentů najdete ve fotogalerii u tohoto článku.

Převažujícími tématy v letošním ročníku World Press Photo byly válečné konflikty, klimatická krize a rodina. "Porotci si všimli, že mnoho příběhů v jejich výběru nejlepších snímků se točí právě kolem tématu rodiny. Vyprávějí příběhy rodin, které se vyrovnávají s nemocemi, jako je rakovina nebo demence, s problémy migrace a s traumaty způsobenými válkou, katastrofami a ztrátou blízkých," konstatují pořadatelé soutěže. 

 

Právě se děje

Další zprávy