Koleda s Jidášem, betlémy a kouzelná nit. Lidové velikonoční zvyky ve skanzenu

Koleda s Jidášem, betlémy a kouzelná nit. Lidové velikonoční zvyky ve skanzenu
Velikonoce v muzeu lidových staveb v Kouřimi.
O Velikonocích si připomínáme ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Na Bílou sobotu chodily po vesnicích průvody koledníků. Jeden z nich byl převlečený za Jidáše (který Krista zradil). Na snímku, pořízeném v sobotu ve skanzenu v Kouřimi, jde Jidáš v čele průvodu.
Zdobených vajíček nepřipravovaly dívky a ženy mnoho, bývaly určeny jen pro užší okruh koledníků. Pro děti ze sousedství a neplánované návštěvníky byla určena nezdobená vajíčka. Zdobení bývalo i jakousi tajnou řečí symbolů mezi zamilovanými. Pokud chlapec dostal vajíčko zdobené srdíčky, dávala mu tím dívka najevo, že ho má ráda, a když mu ještě uvázala kolem krku červený šátek, říkala tím, že by stála o to, aby ji požádal o ruku. Pokud byly na vajíčku květiny, říkalo to chlapci, že láska uvadá a bylo by dobré něco s tím dělat. A pokud tam byl košíček, dávala dívka najevo, ať už za ní hoch raději nechodí.
Chlapec převlečený za Jidáše následovaný koledníky.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 4. 2024 12:21
Lidové Velikonoce si dnes spojujeme především s pondělní pomlázkou. Tradičních zvyků však bylo ve skutečnosti mnohem více. Na Velký pátek se předly kouzelné nitě, na Bílou sobotu chodily po vesnicích průvody koledníků se zrádným Jidášem a v některých regionech měli dokonce i speciální velikonoční betlémy. Staré zvyky si o víkendu připomněli ve skanzenu lidových staveb v Kouřimi.

Národopisný pořad v Muzeu lidových staveb v Kouřimi připomněl mimo jiné také "tajnou" symbolickou řeč zamilovaných, ukrytou ve zdobení velikonočních vajíček. Zdobených vajíček nepřipravovaly dívky a ženy mnoho, bývaly určeny jen pro užší okruh koledníků. Pro děti ze sousedství a neplánované návštěvníky bývala obvykle určena nezdobená vajíčka.

Pro zamilované mělo zdobení velký význam: Pokud chlapec dostal vajíčko zdobené srdíčky, dávala mu tím dívka najevo, že ho má ráda. A když mu ještě uvázala kolem krku červený šátek, říkala tím, že by stála o to, aby ji brzy požádal o ruku.

V případě, že vajíčko zdobily obrázky květin, říkalo to chlapci, že láska uvadá a bylo by dobré něco s tím dělat. A pokud tam byl košíček, bylo to špatné. Dívka dávala najevo, ať už za ní hoch raději nechodí.

 

Právě se děje

Další zprávy