Legenda v Praze: Dokumentoval časy apartheidu, za focení černé dívky byl zatčen

Legenda v Praze: Dokumentoval časy apartheidu, za focení černé dívky byl zatčen
Obálka časopisu Drum, 1958
Piknik na Eton College, Velká Británie 1981
Portrét Jürgena Schadeberga
Stříhání všude, Sophiatown 1958
Foto: Jürgen Schadeberg
Foto
28. 6. 2019 9:03
Fotograf Jürgen Shadeberg dokumentoval Jižní Afriku v době apartheidu. Mezi jeho slavnými snímky je mimo jiné i záběr Nelsona Mandely za mřížemi. Za fotografování černošské zpěvačky v bikinách pro obálku časopisu Drum byl dokonce zatčen - na základě zákona, který zakazoval "nemorální" styky mezi lidmi se světlou a tmavou barvou pleti. Nyní jsou snímky této legendy světové fotografie k vidění v pražské Leica Gallery.

Jürgen Schadeberg (nar. 1931) je německý fotograf, který několik desetiletí žil a pracoval v Jihoafrické republice. Pořídil tam nespočet snímků, které jsou dnes považovány za legendární a ikonické, například fotografii Nelsona Mandely hledícího přes mříže věznice na ostrově Robben Island.

Schadeberg se v duchu humanistické fotografie zajímal o osudy obyčejných lidí a o podmínky, ve kterých žijí. K fotografovaným přistupoval s pochopením a respektem, nehledě na barvu jejich pleti. 

Do Jihoafrické republiky přijel v roce 1950, kdy mu bylo devatenáct let. V jediném kufru, v němž si vezl všechny své věci, měl také fotoaparát Leica. Do té doby žil v Berlíně. V novém působišti se velmi rychle prosadil jako fotožurnalista. 

Schadebergova nestrannost, trpělivost a zvědavost mu daly příležitost fotografovat situace a místa, kam by se kterýkoliv z jeho tehdejších bílých kolegů jen stěží dostal. Pracoval pro časopis Drum a jeho fotky se postupně stávaly kronikou tehdejších událostí v Jihoafrické republice.

Při pořizování snímku pro titulní stranu magazínu Drum byl v roce 1957 dokonce zatčen - společně se zpěvačkou Dolly Rahebeovou. Fotil ji v bikinách na haldách hlušiny poblíž Johannesburgu. Policie to vyhodnotila jako podezřelé jednání a možné překročení zákona o nemorálnosti, který zakazoval sexuální kontakty mezi Afričany a bělochy (viníkům hrozilo několik let vězení).

V roce 1964 musel Schadeberg Jihoafrickou republiku opustit a v dalších desetiletích pracoval jako fotograf na volné noze v Evropě a USA. I pak si ovšem uchoval svůj pravdivý a empatický přístup k práci. Po roce 1985 se mohl vrátit do Johannesburgu, kde završil druhou kapitolu své jihoafrické fotografické cesty. Ta trvala do roku 2007.

V roce 2014 udělilo Mezinárodní centrum fotografie New York Jürgenu Schadebergovi cenu za celoživotní přínos Cornell Capa Lifetime Achievement Award. V roce 2018 ho uvedla firma Leica Camera do své síně slávy. Bylo to ocenění sedmdesáti let jeho práce i neúnavnosti a odvahy, které prokázal. 

O výstavě:

  • Název: Pocta mistrům fotografie: Jürgen Schadeberg
  • Kde: Leica Gallery, Praha
  • Kdy: do 8. září 2019
  • Více informací: Leica Gallery, www.lgp.cz
 

Právě se děje

před 13 minutami

Vojtěch Filip může po infarktu opustit nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu může opustit nemocnici. Lékaři Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) na pražském Karlově náměstí povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

Do nemocnice, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, byl Filip přijat ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

Další zprávy