Holandští mistři by žasli: nejlepší zátiší ze světové fotosoutěže umí překvapit

Holandští mistři by žasli: nejlepší zátiší ze světové fotosoutěže umí překvapit
Kristina Kulaková (Rakousko) - Trauma Bondage. Autorka nafotografovala sérii zátiší, na kterých figurují kusy lávy svázané s nafukovacími balonky. "Zabývám se traumatem jako silou, ovládající vnímání člověka a vytvářející iluzi, která ho pak drží připoutaného k tomu, co bolestně zná," vysvětluje Kulaková. "Těmito fotografiemi zkoumám nejen svou vlastní zkušenost s traumatem a traumatickými vazbami, ale také celkový pocit traumatizované společnosti, v níž je narušena důvěra a vztahy jsou označovány za nebezpečné," dodává. Snímek ze série, kterou porota soutěže Sony World Photography Awards vybrala mezi deset nejlepších v kategorii Zátiší / Profesionálové.
Helen McLainová (USA): Tisíc míst, která musíte vidět, než zemřete. "Můj život se na jeden rok zastavil," píše fotografka. "Čekala mě dlouhá zima a dlouhá nemoc. Nemohla jsem chodit, každý nádech byl obtížný a měla jsem pocit, že ztrácím naději na obrat k lepšímu. V mém domě bylo všechno zařízeno tak, abych na to dosáhla z invalidního vozíku - malá lednička, mikrovlnná trouba, kyslíkový přístroj..." Snímek ze série, kterou porota soutěže Sony World Photography Awards vybrala mezi deset nejlepších v kategorii Zátiší / Profesionálové.
Federico Scarchilli (Itálie): Hyoscin Butylbromid - ze série nazvané Flóra. Ta se zaměřuje na význam nejrůznějších rostlin pro farmaceutický průmysl a léčbu. Snímek ze série, kterou porota soutěže Sony World Photography Awards vybrala mezi tři finalisty v kategorii Zátiší / Profesionálové.
Michael Young (USA): Vyvěšené sluchátko. Snímek ze série, kterou porota soutěže Sony World Photography Awards vybrala mezi deset nejlepších v kategorii Zátiší / Profesionálové.
Foto: Raúl Belinchón, Sony World Photography Awards 2024
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 3. 2024 9:52
Když staří holandští mistři v 16. a 17. století zpopularizovali žánr zátiší, na jejich obrazech byly kytice, svíčky, hodiny, lebky a další předměty nesoucí symbolický význam. Moderní fotografická zátiší, která vybrala porota soutěže Sony World Photography Awards mezi ty nejlepší na světě, na ně navazují svérázně: toaletní papír a telefon, hroudy lávy přivázané k balonku, vyvěšené sluchátko...

Světové fotografické ceny Sony World Photogaphy Awards jsou jednou z největších a nejvýznamnějších soutěží na světě a kategorie označované jako Professional se považují za ty nejprestižnější. V porotě zasedají špičkoví kurátoři, galeristé a fotografové. Snaží se vybrat díla, která jsou výjimečná, odrážejí nejmodernější trendy ve fotografii a posouvají ji někam dále. Ve fotogalerii přinášíme výběr nejlepších letošních zátiší. 

Jistě se najdou lidé, kteří budou s výběrem poroty polemizovat, a mají na to plné právo. Ale jak říká klasik Jára Cimrman: "Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat."  

 

Právě se děje

Další zprávy