Portréty britského smutku. Lidé, kteří přišli vzdát hold Alžbětě II., očima fotografa

Portréty britského smutku. Lidé, kteří přišli vzdát hold Alžbětě II., očima fotografa
Snímky fotoreportéra Carlose Barrii ukazují, že výjimečný soubor může vzniknout i na místě, kde by to málokdo čekal.
...
Pětadvacetiletá studentka medicíny Jane Ganeshalingamová ze Sloughu. "Kam až má paměť sahá, královna tady vždycky byla a teď už to tak není. Je to opravdu zvláštní pocit," řekla.
Fotograf otočil nevýhodu, kterou byly prvky omezující výhled, v něco, čím obohatil kompozici svých záběrů.
Foto: Carlos Barria, Reuters
Reuters vot Carlos Barria, Reuters, vot
20. 9. 2022 13:00
K tomu, aby fotograf pořídil skvělé snímky, nemusí nutně stát na tom nejlepším možném místě. Pokud má nápad a umí události vidět neotřelým způsobem, může působivé záběry pořídit třeba i tam, kde je jen omezený a nepříliš atraktivní výhled na frontu lidí. Dokazuje to série fotoreportéra Carlose Barrii. Zachytil portréty těch, kteří přišli vzdát hold zesnulé britské královně.

Smrt královny Alžběty II. přilákala lidi z celé Británie i ze světa, aby se postavili do fronty v ulicích Londýna a poklonili se u její rakve. Fotoreportér agentury Reuters Carlos Barria zachytil v působivé sérii portrétů tváře některých z nich. 

Ve frontě stál mimo jiné i čtyřiapadesátiletý Martin Jervis ze Suffolku, který dříve působil jako voják v britském námořnictvu. Ještě před ním bylo několik dlouhých hodin čekání. "Byla mou šéfkou 24 let. Ta hrdost, úcta a odpovědnost, které cítím, nikdy nezmizí," řekl fotografovi. 

Šestapadesátiletá Londýňanka Cordelia Strongeová byla ve frontě s příbuznými, kteří za ní přijeli ze Sierry Leone. "Vždycky tady byla, už od našeho dětství. Sierra Leone, odkud pocházím, byla kolonií pod britským impériem, takže královna pro nás hodně znamená," uvedla.

Přišli i mladší lidé, kteří si nechtěli nechat ujít událost, která se zapíše do dějin. "Už nikdy nebudu součástí něčeho takového," myslí si pětadvacetiletá studentka medicíny Jane Ganeshalingamová, která stála ve frontě se svou matkou. Její nejranější vzpomínka z dětství je prý také spjata s královnou. V době, kdy se slavily vladařčiny narozeniny, dostala Ganeshalingamová ve škole záložku do knihy a pamatuje si to dodnes.

Dvaačtyřicetiletý reverend Paul Roberts, vikář anglikánské církve z Herefordshiru v západní Anglii, ve smutečním zástupu reprezentoval svou farnost. "Cítím se velmi hrdý, oči celého světa jsou upřeny na nás a ve frontě s námi stojí lidé z celého světa ," řekl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy