O fotky, které neskončily ve smetí, je velký zájem. Výstava potrvá déle

O fotky, které neskončily ve smetí, je velký zájem. Výstava potrvá déle
Kurz civilní obrany pořádaný pravděpodobně pražským podnikem OSAN v sedmdesátých letech. Fotografie Ladislava Kolaříka, kterou poskytla jeho dcera Milena Kolaříková (černobílý negativ 35 mm).
Nevěstinec zřejmě někde v okolí Prešova. Fotografie z archivu Václava Mandyse, kterou poskytl k naskenování a vystavení jeho vnuk Tomáš Mandys (černobílý negativ 9x12 cm na skleněné podložce, 20. léta 20. století).
Reflektory - oslavy desátého výročí konce války na snímku Zdeňka Martinovského z 9. května 1955. Negativy z fotografova archivu poskytly dcera Zdeňka Císlerová a vnučka Anna Blabla. "Zdeněk Martinovský (1929-1995) po sobě zanechal rozsáhlý
archiv, který čítá zhruba 80 tisíc snímků z doby od konce 2. světové války až do
jeho úmrtí v roce 1995," říkají. Mnoho fotografií vzniklo pro časopisy, kalendáře,
a reklamu, velká část pochází z cest kolem světa a další zachycují tehdejší umělecké kruhy a rodinu (černobílý negativ 6x6 cm, 1955).
Příslušníci Veřejné bezpečnosti (tehdejší policie). Nedatovaný snímek, který vyfotografoval Michal Borek v pražském metru v 70. nebo 80. letech (černobílý negativ 35 mm z archivu autora).
Foto: Aktuálně.cz / Ukázka z výstavy "Paměť světla", která je pro veřejnost přístupná až do 31. října 2023 v pražské galerii 400 ASA / Galerie 400 ASA / Se souhlasem k užití
dap vot dap, vot
25. 10. 2023 6:30
Fotograf Martin Wágner v rámci svého projektu Negativy z popelnice už léta sbírá historické snímky od neznámých autorů a z domácích archivů. Ty digitalizuje a vytváří archiv každodenního života v průběhu 20. století. Teď ho díky přispění veřejnosti rozšířil o další zajímavé fotografie a výsledek vystavuje v Galerii 400 ASA pod názvem Paměť světla. Výstava byla prodloužena až do 17. listopadu.

Výstava fotografií, kterou Martin Wágner sestavil, měla být původně otevřena do 31. října. Pro velký zájem ji však pořadatelé prodloužili až do 17. listopadu. Je tam k vidění řada velmi zajímavých snímků, které by už asi nikdy nespatřily světlo světa, nebýt jednoduchého nápadu: oslovit lidi, aby se do projektu zapojili a nakrátko zapůjčili k naskenování své nezpracované fotografické archivy, které jim bez využití leží doma v šuplících, na půdách nebo ve sklepích.

Negativy, které veřejnost přinášela, skenoval Martin Wágner přímo v galerii 400 ASA. Cílem bylo objevit dosud neznámé, nepublikované snímky a ty nejzajímavější průběžně doplňovat do expozice.

"To, co sbírám, je vlastně obrazový dokument 20. století. Baví mě sledovat, jak převážně amatérští fotografové do focení vkládali svůj přirozený um a zručnost, aniž by ve fotografii byli formálně vzdělaní. Nalezené fotografie zároveň nesou informační hodnotu o každodenním životě ve dvacátém století," popisuje svůj projekt fotograf a kurátor Martin Wágner.

Výstava Paměť světla, která díky Wágnerově snaze vznikla, byla zahájena 20. září a potrvá do 17. listopadu.

Galerie 400 ASA se prostřednictvím spolupráce na projektu Paměť světla snaží pomoci prolomit bariéru mezi fotografy a diváky, umělci a návštěvníky a zapojit veřejnost do tvůrčího procesu přípravy fotografické výstavy. Současně se spolu s Martinem Wágnerem pokouší připomenout nedořešenou otázku, jak s fotografickými archivy nakládat. V České republice totiž není instituce, která by se jejich systematickým vyhledáváním a zpracováním zabývala. Často pak končí v koši jako nepotřebný odpad (například po úmrtí fotografa nebo po likvidaci firmy).

O výstavě:

Paměť světla. Galerie 400 ASA, Kováků 32, Praha 5. Kurátorem výstavy je Martin Wágner. Otevřeno je každý všední den od 9 do 17 hodin. 

O autorovi výstavy:

Martin Wágner se narodil v roce 1980 v Praze. Navštěvoval Pražskou fotografickou školu a v roce 2013 absolvoval Institut tvůrčí fotografie. Od roku 1994 se středem jeho zájmu staly Rusko a Ukrajina. Fotografoval Transsibiřskou magistrálu i místa bývalých gulagů na Dálném východě, lovce velryb na Čukotce nebo vulkanology na Kurilském ostrově. Wágner získal několik ocenění a vystavoval doma i v zahraničí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy