Vypínač, dlaždička, klika, zásuvka, tlačítko na přivolání výtahu. Obyčejné detaily domů a bytů, které vídáme denně. Jsou pevně ukotveny v našem vědomí, ale nevěnujeme jim pozornost. Možná si je ani nedokážeme přesně vybavit, rozhodně nás ale nenapadne je vyfotografovat.
Jana Šturdíková to udělala a zaměřila se přitom na život předmětů v běžném funkcionalistickém domě v Bratislavě, postaveném v roce 1936. Mapovala historické i současné vrstvy architektury a bytového designu. Prošla dům od kotelny po hromosvod a původní prvky hledala i v deseti bytech. Pozorovala, jak se pod vlivem užívání měnily, zachovávaly nebo byly nahrazeny.
Jana Šturdíková: DOM
Autorkou fotografií v knize je Jana Šturdíková, autory textů jsou Denis Haberland, Tomáš Pospěch a Jana Šturdíková. Vydalo nakladatelství PositiF (2023), kniha má 164 stran a obsahuje na 550 fotografií. Více na stránkách nakladatelství: www. positif.cz. Snímky z knihy lze vidět také na výstavě DOM v pražské Galerii Fotografic, která potrvá do 30. března
Detailně také sledovala, jak dům poznamenaly dějiny 20. a 21. století a jaké byly osudy architekta a majitelů. "Architekt byl židovského původu, zahynul za Slovenského národního povstání. Kdy a kde, je dodnes nejasné. Majitelka byla také židovského původu. Pocházela z Vídně a dům dostala jako svatební dar od rodičů. Za války jí ho zkonfiskovali, po válce jej dostala zpět, po roce 1948 byl znovu konfiskován a na začátku 90. let ho dostala zase zpátky v restituci," říká Jana Šturdíková. Všechny tyto změny se nějak projevily i na podobě vnitřních prostor objektu a na jejich vybavení.
"Až donedávna se třeba dochovala mosazná klika navržená prvním ředitelem Bauhausu Walterem Gropiusem. Zajímavé je, že po roce 1933 se tyto kliky nesměly dál vyrábět z mosazi, protože po nástupu Hitlera k moci byla mosaz určena jen na zbrojní účely. Na kliky se používaly méně kvalitní kovy," konstatuje Šturdíková. Po rekonstrukci domu v roce 2021 však zmizely dveře i s klikou.
Kniha Dom, ve které je více než 550 snímků Jany Šturdíkové, vznikala od roku 2012 - podle toho, jak se autorce dařilo domlouvat přístup do jednotlivých bytů. Během té doby se měnili jejich majitelé a fotografka dokumentovala některá místa vícekrát, aby zaznamenala jejich další proměny. Slavnostní křest knihy se uskutečnil 21. února při příležitosti otevření výstavy snímků Jany Šturdíkové v pražské galerii Fotografic (výstava potrvá do 30. března).
Jana Šturdíková (*1983) vystudovala dramaturgii na VŠMU v Bratislavě, fotografii na VŠVU v Bratislavě a na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Vystavovala například na na festivalech Měsíc fotografie v Bratislavě či Mois de la Photo v Paříži. Od roku 2015 dlouhodobě pracovala na rozsáhlém fotografickém projektu "Châteaux po našom" o chátrajících zámečcích Slovenska, který byl publikován i ve formě úspěšné fotografické knihy. Její nejnovější projekt Dom vychází rovněž formou obsáhlé fotografické publikace. Více informací na webu www.janasturdikova.com.