Národní muzeum, než ho odřízla magistrála, a pusté Vary. Fotky z roku 1900 berou dech

Národní muzeum, než ho odřízla magistrála, a pusté Vary. Fotky z roku 1900 berou dech
Praha, Národní muzeum
Pravčická brána. Záběry jsou součástí rozsáhlé kolekce fotochromových tisků, které patřily do archivu americké společnosti Detroit Publishing Company.
Karlovy Vary
Karlštejn Zobrazit 44 fotografií
Foto: Library of Congress, Prints and Photographs Division, Public domain
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 5. 2024 10:10
Americký Detroit není jen městem automobilů. Kdysi byl také domovem mohutné kolekce kolorovaných fotografií a pohlednic, která zahrnovala snímky těch nejlákavějších turistických cílů celého světa - tak jak je lidé vnímali kolem roku 1900. Vlastnila je dnes už dávno zaniklá Detroit Publishing Company. Nahlédli jsme do této kolekce a vybrali dávné turistické hity z Čech a Slovenska.

To, že v úvodu píšeme z Čech a Slovenska, není omyl. Na fotografie z Moravy a ze Slezska jsme v kolekci při našem pátrání bohužel nenarazili. Hledání v digitálním archivu je složité, protože tehdy ještě bylo naše a slovenské území součástí jiného státu, a sice Rakousko-uherské monarchie. Navíc se u popisu dávných snímků občas vyskytují matoucí místopisné údaje a zkomolená jména, často jen v německé nebo poangličtěné formě.

Přesto jsme našli řadu krásných míst od Děčína až po Tatry. Detroit Publishing Company, do jejíhož archivu snímky dříve patřily, byla masovým prodejcem barevných pohlednic, a tak je jasné, že se zaměřovala na destinace, které tehdy byly pro turisty a cestovatele nejlákavější. 

Mezi fotografiemi z České republiky tak co do počtu vedou záběry z Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní. Hned po nich následují samozřejmě fotografie Prahy. Ze Slovenska drtivě převládají pohledy na krásnou krajinu ve Vysokých Tatrách. Prohlédněte si dechberoucí snímky v galerii. 

Společnost Detroit Publishing Company

Založili ji vydavatel William A. Livingstone a fotograf Edwin H. Husher na konci 19. století jako Detroit Photographic Company. Později se z ní stala The Detroit Photochrom Company a v roce 1905 se přejmenovala na Detroit Publishing Company. Získala práva na proces barevného tisku vyvinutého Hansem Jakobem Schmidem ze švýcarské společnosti Orell Fussli & Company pod názvem Photochrom. Ten umožňoval firmě masově prodávat barevné pohlednice a další materiály.

Podnikání Detroit Publishing Company však velmi negativně zasáhla první světová válka. Poklesy prodejů byly důsledkem válečného hospodářství, ale i rostoucí konkurence levnějších a modernějších metod tisku. V roce 1924 firma  vyhlásila bankrot a v roce 1932 byla zlikvidována. Nyní je její archiv uložen ve sbírkách americké Knihovny Kongresu.

 

Právě se děje

Další zprávy