Canon představil kompakt se srdcem zrcadlovky. Je to odvážný krok do neprobádaných vod

16. 10. 2017 17:41
Je možné, že Canon právě udělal důležitý krok, který zase o něco posune možnosti kompaktních fotoaparátů. Představil totiž nový model, který má v malém kompaktním těle velký APS-C snímač ze zrcadlovky. Něco takového už se dříve objevilo, ovšem nový Canon G 1X Mark III má zoom, a tím je velmi výjimečný. Podobnou možnost nabízí z přístrojů dostupných na našem trhu jen luxusní Leica X-Vario typ 107.
Canon PowerShot G1 X Mark III
Canon PowerShot G1 X Mark III | Foto: Canon

Cíl dostat do malého těla kompaktního fotoaparátu snímač ze zrcadlovky se mezi výrobci fotoaparátů stává stále populárnějším. Takových přístrojů je stále málo, a pokud se objeví, mají většinou jen monofokální objektiv (nemají zoom). Využívají je pak spíše velmi pokročilí fotografové, kteří dokážou fotoaparát bez zoomu ocenit a využít.

Canon PowerShot G1 X Mark III
Canon PowerShot G1 X Mark III | Foto: Canon

Canon se teď rozhodl pro složitější cestu - nabídnout podobný přístroj s nejvyužívanějším zoomem (s rozsahem odpovídajícím 24-70 mm).

Proč je taková cesta složitější? Dostat do malého těla fotoaparátu velký snímač ještě není tak složité. Monofokální širokoúhlý objektiv také nebývá moc velký, takže fotoaparáty s ním jsou velmi kompaktní. Jenže zmenšovat zoom, tak aby obrazem pokryl velký snímač, už zdaleka tak jednoduché není. Hrozí, že výsledek bude příliš velký, nezapadne svými rozměry do kategorie kompaktů a kupující pak raději sáhne po malé zrcadlovce, kde se dají měnit objektivy.

Canon však do těchto málo probádaných vod vstoupil. A pokud uspěje, může to velmi změnit směr, kterým se kompaktní přístroje budou vyvíjet.

Nový Canon PowerShot G1 X Mk III má podle výrobce podobný snímač jako velmi dobře hodnocená zrcadlovka Canon 80D. Univerzální zoom dovoluje zaostřit už od vzdálenosti 10 cm a má velmi pěknou světelnost 2,8 při nejširším ohnisku (ekvivalent 24mm). U nejdelšího ohniska už to taková sláva není, světelnost 5,6 při ekvivalentu 70mm je spíše podprůměrná (je ovšem potřeba připomenout, že zde porovnávám s APS-C zrcadlovkami). 

Velmi oceňovanou vlastností nového kompaktu může být i stabilizace obrazu - měla by nabídnout prodloužení času, který lze ještě bez roztřesení "udržet z ruky" až o čtyři expoziční stupně.

Ohromnou výhodou, a to i v porovnání s luxusní Leicou X-Vario typ 107, je elektronický hledáček (Leica ho nemá). Přístroj nabídne také dotykový displej, a co je opravdu skvělé, i utěsnění proti prachu a vlhku.

Canon PowerShot G1 X Mark III
Canon PowerShot G1 X Mark III | Foto: Canon

Naopak s videem to zas až tak úžasné nebude, rozlišení Full HD (60 snímků za vteřinu) je sice dobré, ale standardem už se stává rozlišení 4K, i když je sporné, jestli toto vysoké rozlišení běžný amatér vůbec někdy využije. 

A cena? Tu českou zatím Canon neoznámil, v USA by se měla podle tamních fotografických webů pohybovat kolem 1300 dolarů. V čistém přepočtu je to pod 30 tisíc korun, ale tak to bohužel nefunguje. Dá se spíše čekat, že to bude někde mezi 35 tisíci až 40 tisíci korunami. Ale nepředbíhejme. Brzy bude jasno.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy