reklama
 
 

Canon představil kompakt se srdcem zrcadlovky. Je to odvážný krok do neprobádaných vod

16. 10. 2017 17:41
Je možné, že Canon právě udělal důležitý krok, který zase o něco posune možnosti kompaktních fotoaparátů. Představil totiž nový model, který má v malém kompaktním těle velký APS-C snímač ze zrcadlovky. Něco takového už se dříve objevilo, ovšem nový Canon G 1X Mark III má zoom, a tím je velmi výjimečný. Podobnou možnost nabízí z přístrojů dostupných na našem trhu jen luxusní Leica X-Vario typ 107.

Cíl dostat do malého těla kompaktního fotoaparátu snímač ze zrcadlovky se mezi výrobci fotoaparátů stává stále populárnějším. Takových přístrojů je stále málo, a pokud se objeví, mají většinou jen monofokální objektiv (nemají zoom). Využívají je pak spíše velmi pokročilí fotografové, kteří dokážou fotoaparát bez zoomu ocenit a využít.

Canon se teď rozhodl pro složitější cestu - nabídnout podobný přístroj s nejvyužívanějším zoomem (s rozsahem odpovídajícím 24-70 mm).

Proč je taková cesta složitější? Dostat do malého těla fotoaparátu velký snímač ještě není tak složité. Monofokální širokoúhlý objektiv také nebývá moc velký, takže fotoaparáty s ním jsou velmi kompaktní. Jenže zmenšovat zoom, tak aby obrazem pokryl velký snímač, už zdaleka tak jednoduché není. Hrozí, že výsledek bude příliš velký, nezapadne svými rozměry do kategorie kompaktů a kupující pak raději sáhne po malé zrcadlovce, kde se dají měnit objektivy.

Canon však do těchto málo probádaných vod vstoupil. A pokud uspěje, může to velmi změnit směr, kterým se kompaktní přístroje budou vyvíjet.

Nový Canon PowerShot G1 X Mk III má podle výrobce podobný snímač jako velmi dobře hodnocená zrcadlovka Canon 80D. Univerzální zoom dovoluje zaostřit už od vzdálenosti 10 cm a má velmi pěknou světelnost 2,8 při nejširším ohnisku (ekvivalent 24mm). U nejdelšího ohniska už to taková sláva není, světelnost 5,6 při ekvivalentu 70mm je spíše podprůměrná (je ovšem potřeba připomenout, že zde porovnávám s APS-C zrcadlovkami). 

Velmi oceňovanou vlastností nového kompaktu může být i stabilizace obrazu - měla by nabídnout prodloužení času, který lze ještě bez roztřesení "udržet z ruky" až o čtyři expoziční stupně.

Ohromnou výhodou, a to i v porovnání s luxusní Leicou X-Vario typ 107, je elektronický hledáček (Leica ho nemá). Přístroj nabídne také dotykový displej, a co je opravdu skvělé, i utěsnění proti prachu a vlhku.

Naopak s videem to zas až tak úžasné nebude, rozlišení Full HD (60 snímků za vteřinu) je sice dobré, ale standardem už se stává rozlišení 4K, i když je sporné, jestli toto vysoké rozlišení běžný amatér vůbec někdy využije. 

A cena? Tu českou zatím Canon neoznámil, v USA by se měla podle tamních fotografických webů pohybovat kolem 1300 dolarů. V čistém přepočtu je to pod 30 tisíc korun, ale tak to bohužel nefunguje. Dá se spíše čekat, že to bude někde mezi 35 tisíci až 40 tisíci korunami. Ale nepředbíhejme. Brzy bude jasno.

16. 10. 2017 17:41

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama
    reklama
    reklama
    reklama
    reklama