Poezie dětského světa a portréty osobností očima fotografky Barbory Jelínkové

Poezie dětského světa a portréty osobností očima fotografky Barbory Jelínkové
Bertram (2020)
Rozjaření (2021)
Martin Žák (sochař, 2021)
Vlastina Svátková (herečka, 2020)
Foto: Barbora Jelínková
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 12. 2021 9:12
V knize fotografky a výtvarnice Barbory Jelínkové nazvané Rozpomenutí, která právě vyšla, se prolínají portréty známých osobností, jako jsou například zpěvačka Lucie Vondráčková nebo herečka Vilma Cibulková, s poetickými pohledy do dětského světa a s autorskými texty. Vydání knihy provází také výstava autorčiných prací v Mladé Boleslavi.

Barbora Jelínková se ve své fotografické tvorbě orientuje především na portréty a jejím specifikem je zviditelňování dětského světa v nejjemnější podobě. Její fotografie i obrazy jsou vyjádřením vnitřních pocitů s důrazem na ženský princip v mnoha podobách.

Na stránkách knihy Rozpomenutí se prolínají autorské texty s portréty známých osobností a lidí, kteří jsou Barboře Jelínkové nějakým způsobem blízcí. Kniha  vychází v limitované edici, všechna vydání jsou signovaná a autorka navíc připsala i slovo pro některý z pocitů. 

"O knize jsem přemýšlela dlouho, ale všechno musí uzrát. Věděla jsem, že to nebude jen kniha plná fotografií. Mně musí věci dávat smysl, navazovat. Musím nad nimi přemýšlet tak dlouho, dokud nevidím souvislosti. A tak se všechno během posledního roku vyvíjelo vlastně každým dnem. Probouzela jsem se neustále s novými pocity a vhledy," říká Barbora Jelínková.

Ve své knize zachytila hudebníka Karla Havlíčka, herečky Vilmu Cibulkovou, Vlastinu Svátkovou, Denisu Nesvačilovou, Ivanu Jirešovou, Michaelu Badinkovou, Jitku Osičku, herce Jana Hrušínského, zpěvačku Lucii Vondráčkovou, výtvarníka Lukáše Musila (Musu), malíře Richarda Kočího, sochaře Martina Žáka, lékaře Jana Vojáčka a street art umělce Davida Strauzze.

Proč právě jejich portréty? "Jsou to fotografie nastřádané během let. Někdo si ode mě fotografie osobně přál, někdy mám já vlastní touhu zkoumat sama sebe skrze fotografii - tedy oslovím toho, kdo je mi právě v daný čas odpovědí, a nějaké fotografie jsou i z vlastních projektů. Při finálním výběru bylo prioritou, aby kniha tvořila něco, co vychází ze mě. Proto jsou v knize ti, kteří jsou pro mě archetypy mého vlastního sebepoznání," odpovídá autorka.

"Texty vznikaly léta, jsou čistě mými pocity. Píšu si často takové svobodné papíry po kabelkách a zaznamenávám myšlenky. Přináší mi to lehkost a vnitřní osvobození," dodává.

Všechny fotografie z knihy Rozpomenutí jsou zároveň součástí autorské výstavy Barbory Jelínkové v rodné Mladé Boleslavi. Svou tvorbu představuje v prostoru Sboru českých bratří do 12. prosince.

Obálka kniha Barbory Jelínkové Rozpomenutí
Obálka kniha Barbory Jelínkové Rozpomenutí | Foto: Barbora Jelínková

O knize: 

Barbora Jelínková: Rozpomenutí. Pevná vazba, 29×29 cm, 120 stran. Náklad 300 ks, autorkou signované výtisky. Cena cca 1290 Kč.

Práci Barbory Jelínkové můžete sledovat zde: Web: barborajelinkova.com, Instagram: @Barbora.Jelinkova_Photography, Facebook: Barbora Jelínková Photography.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy