Až zmizí poslední šaman, nebe spadne. Běloši ho neudrží, tvrdí amazonské proroctví

Až zmizí poslední šaman, nebe spadne. Běloši ho neudrží, tvrdí amazonské proroctví
V roce 2019 vyprávěla psycholožka Naja Lyberthová (na snímku) novinářům svůj vlastní příběh. Je jednou z inuitských žen, které jako dívky musely podstoupit nevyžádaný gynekologický zásah. Mnohé z nich připravil o možnost mít děti. Lyberthová se nyní stará o facebookovou skupinu, sdružující další oběti. "Máme právo vlastnit svá těla a je naším lidským právem mít děti," říká. Inuitským ženám byla v rámci kontroly porodnosti bez jejich souhlasu zaváděna nitroděložní tělíska, bránící v početí. Autorkou dokumentu je fotografka Juliette Pavyová. Její projekt bude bojovat o vítězství v soutěži Sony World Photography Awards (v kategorii Dokumentární projekt / Professional).
Nelegální těžaři zlata zamořili řeky rtutí. Připravili místní obyvatele o pole a vyhnali lovnou zvěř. Na snímku opouštějí původní území Janomamů. Mnozí z nich se budou muset ukrývat před policií, protože brazilská vláda se rozhodla proti nim zasáhnout. Snímek z dokumentární série Raphaela Alvese, která je mezi deseti nejlepšími v soutěži Sony World Photography Awards 2024 (v kategorii Dokumentární projekty / Professional).
Šamani z kmene Guaraníů se za svitu úplňku shromáždili k ochrannému rituálu, jehož cílem je vypudit z okolí ozbrojené muže. Šamani se sešli poté, co lidé v okolí začali slýchat střelbu. Šamani stojí v první linii hnutí za navrácení posvátné a zemědělské půdy, o kterou původní obyvatele připravily zemědělské firmy. Guaraníové žijí v oblasti na rozhraní Argentiny, Paraguaye, Brazílie a Uruguaye. Dokument o jejich životě a boji za půdu fotografoval Philippe Renaud. Jeho práce se dostala mezi nejlepších deset v soutěži Sony World Photography Awards (v kategorii Dokumentární projekt / Professional).
Portrét horníka, který je zaměstnán v kobaltových dolech v Kongu. Snímek fotografa Davida Monteleoneho ze série, která bude bojovat o vítězství v soutěži Sony World Photography Awards (v kategorii Dokumentární projekt / Professional).
Foto: Raphael Alves, Sony World Photography Awards 2024
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 3. 2024 7:22
"Až všichni šamani zemřou, nebe spadne na zem. Prales zanikne a nastane temnota." Náčelník amazonského kmene Janomamů se takové budoucnosti stále více obává a svěřil se s tím fotografovi Raphaelu Alvesovi. Dokument o životě Janomamů letos figuruje mezi nejlepšími pracemi v prestižní světové fotografické soutěži světa - Sony World Photography Awards. Přinášíme ukázky některých z nich.

Podobných příběhů o těžkých osudech původních obyvatel nejrůznějších území se v jedné z nejprestižnějších fotografických soutěží světa objevilo hned několik.

Pádu oblohy nikdo neunikne, je si jistý šaman

Nelegální horníci opouštějí původní území Janomamů. Brazilská vláda jim zakázala nelegální těžbu zlata.
Nelegální horníci opouštějí původní území Janomamů. Brazilská vláda jim zakázala nelegální těžbu zlata. | Foto: Raphael Alves, Sony World Photography Awards 2024

"Běloši šamanismus ignorují. Jsou vynalézaví, ale oblohu nahoře neudrží. Nezemřou jenom Janomamové, ale všichni. Pádu oblohy nikdo neunikne," říká šaman a náčelník amazonského kmene Janomamů. Fotograf Raphael Alves ve své dokumentární sérii přináší svědectví o utrpení tohoto lidu.

Těžaři vybudovali na území Janomamů desítky přistávacích ploch, zabrali původním obyvatelům úrodnou půdu, lovná zvěř utekla a řeky jsou zamořené rtutí. V oblasti vypukl hlad a malárie. Podle dostupných informací zemřely stovky dětí. Brazilská vláda v oblasti vyhlásila stav nouze, vyslala tam potravinovou pomoc a dala si za úkol s nelegální těžbou skoncovat. "Úkol skoncovat s nelegální těžbou zlata bereme velmi vážně," slíbil současný prezident Luiz Inácio Lula da Silva. 

Tajemným rituálem proti ozbrojeným mužům

Šamani z kmene Guaraníů se za svitu úplňku shromáždili k ochrannému rituálu, jehož cílem je vypudit z okolí ozbrojené muže.
Šamani z kmene Guaraníů se za svitu úplňku shromáždili k ochrannému rituálu, jehož cílem je vypudit z okolí ozbrojené muže. | Foto: Philippe Renaud, Sony World Photography Awards 2024

Jeden ze snímků fotografa Philippa Renauda zachycuje šamany kmene Guaraníů, kteří se za úplňku shromáždili k posvátnému rituálu, který by měl z okolí vypudit ozbrojené muže. Také Renaud vypráví o strastech původních obyvatel jižní Ameriky. Jeho dokument popisuje život Guaraníů, usilujících o navrácení jejich posvátné půdy, kterou zabraly velké zemědělské firmy. Tam, kde kdysi býval prales, jsou nyní monokultury sóji a kukuřice.

"Guaraníové nebojují pouze o přežití, ale také o ochranu životního prostředí a proti používání chemických pesticidů. V krajině, kde prales zmizel a nahradila ho pole, se objevují jako strážci půdy. Bohužel za to někdy platí vlastním životem," vysvětluje fotograf Renaud. 

Kobalt: Když čistá energie přináší utrpení 

Sony World Photography Awards 2024 (ukázky z kategorie Documentary Projects)
Sony World Photography Awards 2024 (ukázky z kategorie Documentary Projects) | Foto: Davide Monteleone, Sony World Photography Awards 2024

Fotograf Davide Monteleone upozorňuje na to, co lidem v Kongu přináší prudce rostoucí poptávka po nerostných surovinách, potřebných k dosažení cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie. "V Demokratické republice Kongo jsem zdokumentoval stav a dopad těžby kobaltu, který je nezbytný pro přechod na zelenou energii," říká fotograf a popisuje devastující pracovní podmínky, ubohou zdravotní péči a chudobu, kterým jsou v oblasti těžby vystaveni tamní muži, ženy i děti.

"Tato série zdůrazňuje, že budoucnost neleží jen v hlubinách země, ale i v našem společném závazku vytvořit udržitelný a spravedlivý svět," konstatuje Monteleone. 

Smutek inuitských žen: vzali jim možnost mít děti

Psycholožka Naja Lyberthová je jednou z inuitských žen, které jako dívky musely podstoupit nevyžádaný gynekologický zákrok.
Psycholožka Naja Lyberthová je jednou z inuitských žen, které jako dívky musely podstoupit nevyžádaný gynekologický zákrok. | Foto: Juliette Pavy, Sony World Photography Awards 2024

V letech 1966 až 1975 se grónské inuitské ženy staly oběťmi nedobrovolného programu kontroly porodnosti známého jako Spiralkampagnen (spirálová kampaň), upozorňuje dokumentární soubor fotografií Juliette Pavyové.

"Pod vedením dánských úřadů bylo inuitským ženám a dívkám, z nichž některým bylo pouhých 12 let, implantováno téměř 4500 nitroděložních tělísek, přičemž mnohé z nich tvrdí, že zákrok byl proveden bez jejich souhlasu. Tuto kampaň poprvé odhalil dánský podcast na jaře 2022 a dokumenty nyní dokazují, že úřady tuto politiku prováděly s cílem snížit přírůstek inuitské populace," říká fotografka a dodává, že nyní probíhá oficiální vyšetřování, které by mělo skončit na konci roku 2024.

Soutěž Sony World Photography Awards je jednou z největších a nejprestižnějších na světě. Často je přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů.

 

Právě se děje

Další zprávy