Hoří, má panenko. Slavné požáry pohltily Národní divadlo, Veletržní palác i Lucernu

K nejproslulejšímu požáru v českých dějinách došlo 12. srpna roku 1881 v Národním divadle.
Pražský hasičský sbor letos oslavil 170. výročí od svého založení a stojí za připomenutí, že v minulosti mnohokrát zažil horké chvilky. Podívejte se na dobové fotografie největších požárů. Například v červnu revolučního roku 1848 se v Praze střetli odpůrci Habsburské monarchie s posádkou rakouského generála Alfreda Windischgrätze. Při potlačování povstání začaly hořet Staroměstské mlýny, oheň se postupně rozšířil i do vedlejší vodárny a ani jedna z budov nakonec požár nepřežila.
Podle oficiálních závěrů tehdejšího vyšetřování požár způsobila neopatrnost klempířů při dokončovacích pracích na stavbě budovy. Pozdější expertiza však tuhle verzi zpochybnila. Dva roky po neštěstí bylo Národní divadlo díky lidové sbírce otevřeno znova.
17. února roku 1929 plameny zasáhly továrnu ČKD v pražské Libni. Hořelo ve skladišti modelů a dřevěného materiálu, truhlárně i slévárně.
Jeden z nejnebezpečnějších požárů v pražské historii zachvátil 6. ledna roku 1961 plynárnu v Michli. Hořet začal místní plynojem, který měl 84 metrů na výšku a přes 50 metrů v průměru. V době ohně v něm bylo 147 tisíc metrů krychlových plynu.
Foto: Aktuálně.cz / Muzeum hlavního města Prahy
Dan Poláček Dan Poláček
12. 10. 2023 6:00
Pražský hasičský sbor letos oslavil 170. výročí od svého založení a stojí za připomenutí, že v minulosti mnohokrát zažil horké chvilky. Vedle proslulého ohně v Národním divadle hořelo také v libeňské továrně ČKD, studentské kolonii na Letné, michelské plynárně či holešovickém Veletržním paláci. Podívejte se na dobové fotografie největších požárů, při kterých pražští hasiči zasahovali.
 

Právě se děje

Další zprávy