Foto: Fenomén vedlejšího slunce

Foto: Fenomén vedlejšího slunce
Parhelium můžeme popsat jako silně prosvětlené místo, které se na obloze nachází vedle zářícího slunce. Kolem slunce se vytváří světelný kruh či půlkruh podle situace, za které slunce na obloze pozorujeme.
 Na snímku: Pravé parhelium (boční slunce)
Prosvětlené partie oblohy se většinou vyskytují ve dvojici, tedy po obou stranách vedle slunečního kotouče. Tato paslunce byla zachycena v Severní Dakotě.
 Na snímku: Pravé i levé parhelium (zřejmě i halový sloup)
Většinou se parhelium vyskytuje v okolí slunce v úhlové vzdálenosti 22 stupňů.
 Na snímku: Pravé i levé parhelium
Když je slunce položeno výše na obloze, může být fenomén parhelia viditelný jako kruh obklopující sluneční kotouč. 
 Na snímku: Malé halo
Foto: ISIFA
ČTK Dan Poláček ČTK, Profimedia, Dan Poláček
24. 5. 2013 12:00

Prohlédněte si fascinující snímky halových jevů známých jako "vedlejší slunce" neboli parhelium.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy