Fotit bezvládného Zemana je hyenismus, chovejme se důstojně, tvrdí Ewa Farna

Magazín ČTK Magazín, ČTK
11. 10. 2021 14:57
Zpěvačka Ewa Farna se na sociálních sítích vymezila proti nedělním fotkám prezidenta Miloše Zemana před Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze, které publikovala některá média v Česku. Farna to označuje za hyenismus a vyzývá lidi, aby se chovali důstojně.
Ewa Farna
Ewa Farna | Foto: Profimedia.cz

Hospitalizaci českého prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici doprovázejí kromě spekulací ohledně jeho zdravotního stavu i debaty o etice médií. Některé tuzemské deníky totiž zveřejnily videa a fotky bezvládného prezidenta, kterého zdravotníci transportovali z ambulance do nemocnice. Argumentují tím, že "již řadu dní panuje na veřejnosti obava o jeho zdravotní stav a schopnost vykonávat nejvyšší ústavní funkci".

Řada médií však tento pohled nesdílí s tím, že ctí soukromí Miloše Zemana a bere ohled na jeho rodinu. "Jakkoli má veřejnost plné právo na pravdivé informace o zdravotním stavu prezidenta, zveřejňovat záběry nebo fotografie jeho bezvládného těla při převozu do ÚVN je pod úrovní seriózních médií," vysvětlil šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka. 

Téma rezonuje i na sociálních sítích, kde kromě novinářů vedou debatu i známé osobnosti. Jednou z nich je například Ewa Farna, která na Instagramu natočila emotivní video. "Jestli požadujeme nějakou důstojnost po vládcích, tak se sakra chovejme důstojně a nefoťme hyenicky pána před osmdesátkou na nemocničním lůžku," řekla.  

"Vím, že máme právo na to, vědět, v jakém zdravotním stavu je pan prezident, a že by to Hrad měl pravdivě říkat v mezích zákona a musíme vědět, jestli pan prezident je schopen vykonávat prezidentskou funkci, to chápu, ale sakra potají ho tam někde fotit ve škvírce na nemocničním lůžku… to je tak nedůstojný." Dodala, že není Zemanovým příznivcem, ale ví, že to je starý člověk, a nepřijde jí divné, že chátrá.

Ambulance s prezidentem odjela z lánského zámku kolem nedělního poledne krátce po odjezdu premiéra Andreje Babiše (ANO), který se předtím se Zemanem sešel. Zdravotní stav prezidenta je momentálně stabilizovaný, pečuje o něj tým zdravotníků specializovaných na intenzivní péči. 

Mohlo by vás zajímat: Informace o Zemanově zdraví? Jako za Stalina, nemocniční záběry jsou neetické, tvrdí odborník na lékařskou etiku 

Kdyby hradní tým fungoval tak, jak má, tohle by se nestalo, měly by se položit karty na stůl, říká kněz a odborník na lékařskou etiku Marek Orko Vácha | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Kosovo vyhošťuje dva ruské diplomaty za "poškozování národní bezpečnosti"

Kosovo nařídilo vyhoštění dvou ruských diplomatů kvůli "ohrožování národní bezpečnosti". Uvedla to v pátek agentura Reuters s odvoláním na prezidentku této balkánské země, která také obvinila Rusko ze snahy destabilizovat region.

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová v prohlášení uvedla, že požádala ministerstvo zahraničí, aby prohlásilo dva pracovníky styčného úřadu Ruské federace v Kosovu za "personae non gratae", a to kvůli "škodlivým aktivitám, které ohrožují národní bezpečnost a ústavní řád". Ministerstvo zahraničí podle ní informovalo příslušné donucovací orgány, aby rozhodnutí provedly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise chystá kvůli kartelovým dohodám další razie ve firmách

Evropská komise (EK) chystá další razie ve firmách, které podezírá z uzavírání kartelových dohod. V pátek to řekla místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti i hospodářskou soutěž. Kritizovala také ilegální dohody, které firmy uzavírají mezi sebou a ve kterých si vzájemně slibují, že si nebudou přetahovat zaměstnance.

Komise minulý týden provedla razii ve firmách Stora Enzo a UPM, které patří k největším producentům buničiny v Evropě, a také ve firmě Metsa Fibre, která patří do skupiny Metsa Board. Byly to první takové akce za dva roky, plány na dřívější inspekce překazila pandemie.

Firmy, u kterých má komise podezření z účasti na dalších kartelových dohodách, by měly návštěvu vyšetřovatelů očekávat už brzy, řekla Vestagerová. "A to bude jen začátek série razií, které plánujeme na příští měsíce - chápejte, že nemohu říct kdy nebo kde přesně to bude," řekla komisařka na konferenci, kterou v Římě zorganizoval italský antimonopolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy