Favorit na šéfa zoo: Chci víc přiblížit život zvířat

Pavel Baroch
2. 12. 2009 8:30
Komise našla Fejkova nástupce, zoologa Miroslava Bobka
Foto: Archiv Miroslava Bobka

Praha - Nástupcem Petra Fejka v čele pražské zoologické zahrady by se měl stát Miroslav Bobek, kterého pražským radním doporučila expertní skupina.

Pokud rada Bobka ve funkci potvrdí, chce se tento vystudovaný zoolog a dlouholetý zaměstnanec Českého rozhlasu zaměřit také na to, aby návštěvníkům více přiblížil život zvířat v jejich přirozeném prostředí.

"Daleko víc je chci prezentovat v kontextu biotopů, v nichž žijí," řekl Aktuálně.cz Bobek krátce poté, co ho komise doporučila na uvolněné místo ředitele pražské zoo.

Bobek chce lidem přiblížit, v jakém prostředí chovaná zvířata žijí, jaká je tam flóra a fauna, jak a čím jsou zvířata a biotopy ohrožovány nebo jaké jsou kulturní a ekonomické vazby v daném regionu. "Chtěl bych více zdůrazňovat souvislosti," poznamenal Bobek.

Foto: Český rozhlas

Za čápy s vysílačkami do Afriky

S pozorováním života zvířat má Bobek dlouholeté zkušenosti.

V roce 1994 se stal duchovním akcem unikátního projektu Africká odysea, jehož smyslem bylo pomocí miniaturních vysílaček přesně zmonitorovat cestu čápů černých z Česka do teplných krajin. Součástí projektu byly i výpravy do Afriky.

Díky dlouhodobému sledování mohli vědci rozluštit některé záhady ptačího stěhování. Jednoho ptáka například sledovali čtyři roky, což se před tím nikomu na světě nepodařilo.

"To, co jste dokázali vy za pár let, se nepodařilo za desítky let výzkumu," vzkázali svým českým kolegům například belgičtí ornitologové.

Opička Moja je snad definitivně samička
Opička Moja je snad definitivně samička | Foto: Zoo Praha

Každé zvíře má svůj příběh

Se sledováním čápů černých a později i dalších ptačích druhů souvisí i Bobkův další záměr, který by chtěl přenést do pražské zoo. Totiž ukázat zvířata jako individuality.

"Každé zvíře, každý tvor má své jméno a svůj přiběh," konstatoval Bobek, který je znám i dalším nikátním projektem - Odhalení. Při něm umístili zoologové do gorilího výběhu kamery, takže zájemci mohli sledovat jejich život on-line.

Za tento projekt dostal Bobek i Český rozhlas několik mezinárodních cen, například "divokého Oscara" na prestižní přehlídce Wildscreen v Bristolu.

Foto: Archiv Miroslava Bobka

A Bobek chce moderní technologie při přibližování života zvířat používat v pražské zahradě i nadále. A více.

Kde zaparkují všechna auta?

Za šéfování Petra Fejka se výrazně zvedl počet návštěvníků, kteří do trojské zahrady přijíždějí. Před zoo se mnohdy tvoří dlouhé kolony vozidel, které pak musí parkovat i na louce nad výběhem žiraf.

"Mojí snahou bude i zlepšit služby zákazníkům co se týče například dopravy a parkování," řekl Aktuálně.cz Bobek, který chce rovněž více spolupracovat se sousední botanickou zahradu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy