Praha - Nástupcem Petra Fejka v čele pražské zoologické zahrady by se měl stát Miroslav Bobek, kterého pražským radním doporučila expertní skupina.
Pokud rada Bobka ve funkci potvrdí, chce se tento vystudovaný zoolog a dlouholetý zaměstnanec Českého rozhlasu zaměřit také na to, aby návštěvníkům více přiblížil život zvířat v jejich přirozeném prostředí.
"Daleko víc je chci prezentovat v kontextu biotopů, v nichž žijí," řekl Aktuálně.cz Bobek krátce poté, co ho komise doporučila na uvolněné místo ředitele pražské zoo.
Bobek chce lidem přiblížit, v jakém prostředí chovaná zvířata žijí, jaká je tam flóra a fauna, jak a čím jsou zvířata a biotopy ohrožovány nebo jaké jsou kulturní a ekonomické vazby v daném regionu. "Chtěl bych více zdůrazňovat souvislosti," poznamenal Bobek.
Za čápy s vysílačkami do Afriky
S pozorováním života zvířat má Bobek dlouholeté zkušenosti.
V roce 1994 se stal duchovním akcem unikátního projektu Africká odysea, jehož smyslem bylo pomocí miniaturních vysílaček přesně zmonitorovat cestu čápů černých z Česka do teplných krajin. Součástí projektu byly i výpravy do Afriky.
Díky dlouhodobému sledování mohli vědci rozluštit některé záhady ptačího stěhování. Jednoho ptáka například sledovali čtyři roky, což se před tím nikomu na světě nepodařilo.
"To, co jste dokázali vy za pár let, se nepodařilo za desítky let výzkumu," vzkázali svým českým kolegům například belgičtí ornitologové.
Každé zvíře má svůj příběh
Se sledováním čápů černých a později i dalších ptačích druhů souvisí i Bobkův další záměr, který by chtěl přenést do pražské zoo. Totiž ukázat zvířata jako individuality.
"Každé zvíře, každý tvor má své jméno a svůj přiběh," konstatoval Bobek, který je znám i dalším nikátním projektem - Odhalení. Při něm umístili zoologové do gorilího výběhu kamery, takže zájemci mohli sledovat jejich život on-line.
Za tento projekt dostal Bobek i Český rozhlas několik mezinárodních cen, například "divokého Oscara" na prestižní přehlídce Wildscreen v Bristolu.
A Bobek chce moderní technologie při přibližování života zvířat používat v pražské zahradě i nadále. A více.
Kde zaparkují všechna auta?
Za šéfování Petra Fejka se výrazně zvedl počet návštěvníků, kteří do trojské zahrady přijíždějí. Před zoo se mnohdy tvoří dlouhé kolony vozidel, které pak musí parkovat i na louce nad výběhem žiraf.
"Mojí snahou bude i zlepšit služby zákazníkům co se týče například dopravy a parkování," řekl Aktuálně.cz Bobek, který chce rovněž více spolupracovat se sousední botanickou zahradu.