Praha - Byla zvídavé dítě. Již odmalička ji zajímalo, jak funguje svět. Na gymnáziu ji zaujal kroužek genetiky ve skvěle vybavené laboratoři. O budoucnosti měla Libuše Janská (18) rázem jasno.
"Spojování praxe s teorií v disciplíně, jako je genetika, pro mě bylo tak fascinující, že jsem si ráda potom sama dohledávala další informace, čímž můj zájem jen rostl dál," vypráví talentovaná studentka, která se nedávno vrátila z třítýdenního studijního pobytu v USA v rámci programu Centra pro talentovanou mládež (CTY).
Aktuálně.cz: Byla jste již odmalička typ "dítě-vědec", které si místo s hračkami hraje s přístroji a čte si v encyklopediích?
Libuše Janská: Určitě jsem byla zvídavé dítě se zájmem o své okolí a fungování světa, ale "dítětem-vědcem" bych se nenazvala. Vlastně celé své dětství jsem si myslela, že si vyberu uměleckou kariéru. Zásadní zájem o vědu přišel během studia na osmiletém gymnáziu.
A.cz: Co vás nasměrovalo k oboru, jímž se nyní zabýváte?
Biologie vždy patřila mezi moje oblíbené předměty, ale ten pravý zájem nastartoval kroužek genetiky na mém gymnáziu. V nové školní laboratoři jsem si mohla vyzkoušet techniky jinak přístupné až vysokoškolákům. Spojování praxe s teorií v disciplíně, jako je genetika, pro mě bylo tak fascinující, že jsem si ráda potom sama dohledávala další informace, čímž můj zájem jen rostl dál.
A.cz: Čím vás biologie, a konkrétně pak genetika, chytila?
Biologie mi přijde fascinující, protože se snaží vysvětlit život. I z běžného lidského pohledu i z pohledu ostatních věd mi život přijde jako velmi nejasný a tajemný koncept, k jehož pochopení bych se ráda alespoň trochu přiblížila. Proto je pro mě biologie zajímavá.
A.cz: Dokázala byste laikovi vysvětlit, čím přesně se zabýváte?
Jako student střední školy se momentálně aktivně neúčastním žádného výzkumu. Ale minulý školní rok jsem se zabývala Středoškolskou odbornou činností (SOČ), tedy v podstatě vlastním výzkumem na téma bakteriální rezistence vůči antibiotikům. Minulé letní prázdniny jsem měla brigádu v Ústavu molekulární genetiky, kde jsem měla možnost setkat se s výzkumem týkajícím se aktivity jednoho genu, který se podílí na vývoji embrya.
A.cz: Jaké vám vaše škola poskytuje zázemí pro rozvoj vašich nadprůměrných znalostí a schopností?
České naděje
V seriálu online deníku Aktuálně.cz "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.
Jako studentka Gymnázia Nad Alejí mám velikou výhodu, kterou je možnost využívání školní genetické laboratoře. Škola se také snaží svým studentům poskytnout dostatek příležitostí pro rozvíjení jejich zájmu, například prostřednictvím kurzů a pobytů v zahraničí.
A.cz: Co vám třítýdenní pobyt v USA v rámci programu Centra pro talentovanou mládež CTY přinesl a kam vás posunul?
I když to o několikatýdenním kurzu možná zní trochu přehnaně, opravdu mě posunul o kousek dál. Zjistila jsem totiž i mnoho věcí o sobě i o svých prioritách a cílech. Získala jsem samozřejmě mnohé cenné znalosti v oblasti epidemiologie a naučila jsem se i dalším užitečným dovednostem. Třeba jsem si zlepšila vyjadřování názorů a argumentaci.
A.cz: Jak?
Kurz je totiž stavěný tak, aby se studenti co nejaktivněji zapojovali do lekcí.
A.cz: Jak vás inspirovali lidé, s nimiž jste se tu potkala?
Kurz mi poskytl náhled do studentského života na americké univerzitě, což je pro mě v tuto chvíli velmi důležité vzhledem k tomu, že studium v USA zvažuji. Navíc jsem měla možnost seznámit se se spoustou mladých talentovaných lidí z různých oblastí světa. Často byli velice zajímaví a koncem pobytu jsem navázala několik pevných přátelství.
A.cz: Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Můj momentální plán je odmaturovat a poté odjet studovat biologii na univerzitu do USA. Po dokončení studia bych se chtěla zabývat vědeckou prací. Ráda bych se eventuálně vrátila do České republiky a pracovala zde.
A.cz: Co byste ve světě vědy chtěla dokázat?
Konkrétní cíle samozřejmě záleží na oboru, co si nakonec vyberu. Každopádně bych ráda svou prací přispěla k nějakému zásadnímu výzkumu.
A.cz: Jsou v České republice odpovídající podmínky pro nadějné vědce? Nebo se plánujete přesunout do zahraničí?
Podmínky samozřejmě nejsou ideální, ale určitě lze být vědcem, i když člověk v ČR zůstane. Zahraničí ovšem nabízí výhody. Pro mě to je hlavně lepší kvalita vzdělání a mezinárodní prostředí, které jsou ve světě vědy dost podstatné. Proto bych v zahraničí ráda studovala. Ale jak už jsem zmiňovala, chtěla bych se po studiu vrátit do Česka a pracovat zde.
___________________________________________________
Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!