Dvouhlavá želva slaví pětadvacetiny. Má rozdvojenou osobnost a neschová se do krunýře

Magazín Magazín
7. 9. 2022 9:42
Želví sameček Janus přišel na svět se dvěma hlavami, dvěma srdci, dvěma páry plic i dvěma různými osobnostmi. Když tedy letos oslaví své 25. narozeniny, budou mít jeho ošetřovatelé z Muzea přírodní historie v Ženevě dvojitou radost. Ve volné přírodě by se svou vrozenou anomálií nepřežil a vyžaduje neustálou péči.
Dvouhlavá želva Janus slaví 25. narozeniny | Video: Reuters

Nebýt ženevského Muzea přírodní historie, kde se v roce 1997 vylíhl, želví oslavenec by se svých pětadvacetin pravděpodobně nedožil. Se dvěma hlavami se totiž nemůže schovávat do svého krunýře, jak to v případě ohrožení dělají jiné želvy, a tak by se ve volné přírodě brzy stal kořistí nějakého predátora. Píše o tom agentura Reuters.

Tým ošetřovatelů v čele s Angelicou Bourgoinovou věří, že je Janus nejstarší dvouhlavou želvou na světě, a tak o něj náležitě pečuje. Krmí samečka salátem v bio kvalitě, dopřává mu masáže a koupe ho v zeleném čaji či heřmánku. Čerstvý pětadvacátník také poctivě dbá o svou fyzickou kondici - chodí pravidelně na procházky, při nichž občas poslouchá hudbu, a také jezdí na speciálním želvím skateboardu.

Pravá dominuje, levá miluje jídlo

Janus, který své jméno dostal podle dvouhlavého římského boha začátků a konců, ale zároveň musí být pod neustálým dohledem. Pokud by se totiž převrátil vzhůru nohama, mohla by mu taková nehoda způsobit fatální zranění. Před dvěma lety podstoupil operaci močového kamene a ošetřovatelé mu musí pravidelně mazat hlavy vazelínou. Jak se totiž o sebe při pohybu třou, vytvářejí se mu na nich občas boláky.

Potíže bývají také s Janusovou rozdvojenou osobností. Každé jeho já totiž může mít v konkrétní chvíli jinou náladu či názor a dostat se s tím druhým do konfliktu - třeba při rozhodování, kterým se dát směrem. "Pravá hlava je zvědavější a dominantnější. Levá je naopak pasivnější a ze všeho nejradši má jídlo," prozradil Bourgoinová.

Mohlo by vás zajímat: Dramatický boj žraloka a želvy zachytil fotograf. Kdo nakonec vyhrál?

Video: Associated Press, Video
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy