Duhové barvy a nekonečné nohy. Nový druh mouchy je pojmenovaný po hvězdné drag queen

Magazín Magazín
17. 9. 2021 11:54
Australská moucha nese kvůli svému extravagantnímu vzhledu jméno po slavné drag queen. Pojmenoval ji tak vědec Bryan Lessard, který tím chce upozornit na vymírající druhy a popularizovat svůj obor.
RuPaul's Drag Race
RuPaul's Drag Race | Foto: VH1

Má nekonečně dlouhé nohy a kostým zářící duhovými barvami. Tak odůvodnil australský entomolog Bryan Lessard, proč nový druh mouchy pojmenoval po světoznámé drag queen RuPaulovi. "Myslím, že až RuPaul mouchu uvidí, uvědomí si, že je pěkně divoká, a snad ocení i její jméno," vysvětlil.

Vědci sice o tomto druhu australské mouchy vědí asi 100 let, nicméně jméno a zařazení jí dal až Lessard, který je velkým fanouškem reality show RuPaul's Drag Race.

Opaluma rupaul
Opaluma rupaul | Foto: CSIRO

Moucha RuPaul je součástí nového australského rodu Opaluma (z latinských slov pro opál a trn), protože vypadá jako "malý drahokam bzučící na lesní půdě" a má výrazný trn zastrčený pod břichem, píše deník The Guardian

"Je tu nová vlna entomologů, kteří využívají popkulturu, aby mezi lidmi vyvolali zájem o naši práci," řekl Lessard. "Je to skvělý způsob, jak upozornit, že i mouchy jsou důležité, a přimět co nejvíce lidí, aby mluvili o těchto druzích, které potřebují pomoc."

Drag queen

Označení muže, který svým kostýmem a chováním karikuje ženu s cílem pobavit publikum. Často má výrazné líčení či oblečení, kterým chce dosáhnout uměleckého efektu založeném na satiře či dramatu. Ve Spojených státech se v dragu pořádají i soutěže, mezi ty nejpopulárnější patří RuPaul’s Drag Race.

Devět ze 13 nových mušek, které Lessard pojmenoval, pochází z oblastí těžce postižených požáry. "Pojmenování druhu je prvním krokem k jeho pochopení a ochraně, protože jinak je pro vědu i veřejnost neviditelný," vysvětlil.

"Při požárech buše jsme pravděpodobně přišli o tisíce druhů, o kterých ani nevíme, protože nebyly zdokumentovány, přitom je důležité, aby se jim dostalo pozornosti. Proto jim chci dát báječná jména, aby se pro ně lidé nadchli."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 14 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 51 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy